Yeşilçam’da konu sıkıntısı çekildiğinden midir yoksa gişe garantisi olarak görüldüğünden midir bilinmez, onlarca yabancı filmin uyarlaması yapılmıştır. Daha çok da Hollywood filmlerinden yapılan bu uyarlama filmlerden bazılarını sizler için derledik.

1- The Kid (Çocuk) – Garip

Kemal Sunal’ın oynadığı 1986 yapımı Garip filmi aslında 1921 yapımı Charlie Chaplin filmi The Kid‘in yeniden (ya da birebir) uyarlamasıdır.

2- City Lights (Şehir Işıkları) – En Büyük Şaban

Yine Chaplin’in 1931 yapımı Şehir Işıkları filminin, yine Kemal Sunal’ın oynadığı En Büyük Şaban filmine ilham kaynağı (ya da birebir aynı) olduğunu birçok sinemasever bilir.

3- The Apartment (Garsoniyer) – Adamını Bul

1975 yılına ait Müjdat Gezen’in Adamını Bul filmi  Billy Wilder‘ın 1960 yapımı filmi The Apartment uyarlamasıdır. 1970’lerde Hadi Çaman’ın oynadığı İsmet Bu Ne Kısmet adlı erotik film de yine bu filmden uyarlanmıştır.

4- Irma La Douce (Sokak Kızı İrma) – Kırmızı Fener Sokağı

1968 yapımı Kırmızı Fener Sokağı, yine bir Billy Wilder filmi olan 1963 tarihli Sokak Kızı İrma filminin uyarlamasıdır.

5- The Sting – Belalılar

1973 yapımlı The Sting (Belalılar) filminden sadece bir yıl sonra aynı isimle çekilmiş bir uyarlama… Başrollerde Cüneyt ArkınErol Taş ve Ahmet Mekin yer alıyor.

6- Golden Earrings – Altın Küpeler – Çingene

Türkan Şoray ve Ediz Hun‘lu 1966 yapımı Altın Küpeler ve  aynı yıl yapılmış Ahmet Mekin, Sevda Ferdağ’ın başrollerde olduğu Çingene filmleri, 1947 tarihli Golden Earrings‘in uyarlamasıdır. Bereketli bir filmmiş!

7- The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü) – Ayşecik ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde

Zeynep Değirmencioğlu‘nun en çok bilinen filmlerinden biri olan 1971 yapımı Ayşecik ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde, klasik filmlerden 1939 tarihli Oz Büyücüsü‘nün Yeşilçam uyarlamasıdır.

8- Snow White and the Seven Dwarfs – Pamuk Prenses ve 7 Cüceler

Yine Zeynep Değirmencioğlu’nun bir filmi…  1970 yapımı Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Walt Disney‘in 1937 yapımı aynı adlı (Snow white and the Seven Dwarfs) filminden uyarlamadır.

9- E.T. – Badi

Steven Spielberg‘ün ünlü E.T. filminin Yeşilçam uyarlaması olan 1983 tarihli Badi filminin yapımcı koltuğunda Şerif Gören oturuyor.

10- Some Like It Hot (Bazıları Sıcak Sever) – Fıstık Gibi Maşallah

Yine bir  Billy Wilder filmi olan ve Marilyn Monroe‘nun kariyerindeki en başarılı ve en popüler filmi olan 1959 yapımlı  Some Like It Hot, 1964’te İzzet Günay, Sadri Alışık ve Türkan Şoray gibi büyük isimlerle Yeşilçam’da yeniden çekildi. Yetmedi, Fıstık Gibi (1970) ve Çapkın Kızlar (1975) diye iki film daha yapıldı.

11- Awara – Avare

Raj Kapoor‘un hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünde oynadığı 1951 yapımı efsane Hint filmi, Yeşilçam’a 3 kez uyarlandı. En bilineni 1964’te Sadri Alışık’ın oynadığı filmdir. Avare daha sonra 1970’te ve 1978’de de uyarlandı.

12- Dirty Harry (Kirli Harry) – Kanun Gücü

Cüneyt Arkın’ın senaryosunu yazdığı, yönettiği ve oynadığı 1979 yapımı Kanun Gücü filmi, 1971 yapımı Don Siegel‘in yönettiği ve Clint Eastwood‘un devleştiği Kirli Harry filminden uyarlanmıştır.

13- Un Êléphant ça Trompe Ênormément (Damdaki Çapkın) – Aşık Oldum

Şener Şen’in oynadığı ve Ertem Eğilmez’in yönettiği Aşık Oldum (1985) filmi, 1984 ABD yapımı The Woman in Red (Kırmızılı Kadın) filminin uyarlamasıdır. Ancak  The Woman in Red filmi de 1976 tarihli Fransız filmi Un Êléphant ça Trompe Ênormément (Damdaki Çapkın)‘ın yeniden çevrimidir.