Merakla beklenen Ahlat Ağacı filminin konusu ve oyuncu kadrosu gün yüzüne çıktı nihayet! Usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan‘ın son filmi Ahlat Ağacı, 71. Cannes Film Festivali’nin geçen haftaki programında listede yer almıyordu. Cannes yönetimi, dün yaptığı açıklamayla Ceylan’ın yeni filminin festivalde yer alacağı duyurdu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından filmin konusu ve oyuncu kadrosu da merak edilmeye başlandı.

Uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu edinen Ahlat Ağacı filmi, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor. Murat Cemcir‘in başrolde yer aldığı filmde Cemcir’e, Ahmet Rıfat Şungar, Doğu Demirkol, Hazar Ergüçlü, Kadir Çermikli, Tamer Levent, Kubilay Tunçer ve Ercüment Balakoğlu‘nun gibi oyuncular eşlik ediyor.

Dünya prömiyerini Cannes’da yapacak filmin Türkiye’deki vizyon tarihi muhtemelen filmin festival yolculuğuna göre şekillenecek. Fransa’daki hakları Memento Films tarafından alınan Ahlat Ağacı’nın Fransa’da 15 Ağustos’ta vizyona girmesi bekleniyor. Cannes’dan gelecek tepkilere göre filmin Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar adaylığı da düşünülerek bu tarihin seçildiğini söyleyebiliriz. Türkiye için ise henüz netleşen bir vizyon tarihi olmasa da Fransa ile aynı anda vizyona gireceğini ön görüyoruz.