Anadolu Rock müziğin ustaları, batı tarzı çalgılarla bu toprakların ezgilerini çalıp söylediler. Hem Anadolu Rock müziğin çınarları anlatılacak hem de bu müziğin tarihinden bahsedilecek bu yazıda… 1960’lı yıllar, Türkiye’de yeni arayışların olduğu bir dönemdir. Farklı müzik türlerinin sentezi ile oluşan bu yeni müzik türü, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği gibi geleneksel müziklerden de beslenerek Anadolu Rock’ı  (veya başka bir isimlendirme ile Anadolu Pop’u) oluşturur.

Bir avuç kentsoylu (burjuva) gencin yüzlerini Anadolu’ya çevirmesi ve binlerce yıllık kültürü, gelenekseli evrensele taşıma çabasıdır Anadolu Rock. Bu müziğin Haluk Levent ile başladığını sananlar için yapıldı bu liste.

Tülay German

Anadolu Rock

1964 yılında çıkardığı Burçak Tarlası / Mecnunum Leylamı Gördüm 45’liği Anadolu Pop/Rock akımının başlangıcı kabul edilir. Türkülerin batı sazlarıyla icra edilmesi ve sonrasında plağın çok satmasıyla ülkede yeni bir akımı başlattı.

Barış Manço

Anadolu Rock

Anadolu Rock müziğin en büyük isimlerindendir. Neredeyse yaptığı her 45’lik ve albüm yok satmış ve söylediği yazdığı şarkılar dilden dile dolaşmıştır. Kaygısızlar, Moğollar ve Kurtalan Ekspres ile çalışmıştır. Manço, bazı halk türkülerini ve klâsik Türk müziği parçalarını Rock müziğe kazandırarak farklı müzik türleri arasında iletişim kurmaya çalıştı ve bunda büyük başarı gösterdi. Kol Düğmeleri ile ilk büyük çıkışını yapan Manço,  Ağlama Değmez Hayat, Kağızman,  Dağlar Dağlar, Lambaya Püf De, Hal Hal gibi şarkılarla yerini sağlamlaştırdı ve sonraki yıllarda çıkardığı albümlerle müziğimizin en büyüklerinden oldu.

Cem Karaca

Anadolu Rock

Anadolu Rock türünün kurucularından ve en büyük isimlerinden olan Cem Karaca, Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Dervişan gibi önemli gruplarla çalışmış,  güçlü bir Rock kültü yaratılmasında öncülerden olmuştur. Cem Karaca askerlik yıllarında Anadolu kültürünü tanımaya başladı. Emrah adlı şarkısıyla büyük bir çıkış yapmış ve sonrasında yaptığı Resimdeki Gözyaşları, Namus Belası, Bu Son Olsun, Dadaloğlu, Tamirci Çırağı gibi şarkılar onun Anadolu Rock müziğinin devlerinden olmasını sağlamıştır.

Erkin Koray

Anadolu Rock

1960’ların sonuna doğru, bağlamanın sesini müzik yapılan mekânlarda daha çok duyurmak ve Rock müziğinde de kullanabilmek için elektro bağlamayı icat etti. Anadolu Rock ve Hard Rock türünde özgün eserler vermiş olmakla birlikte birçok türküyü yeniden düzenlemiştir. Cemalim, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk Halk Müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçalar ile Türk Sanat Müziği eserlerini yorumlayarak Türk Rock müzik tarzının en önemli eserlerini vermiştir. Erkin Koray; Şaşkın, Estarabim, Çöpçüler, Fesuphanallah gibi geniş kitlelerin beğenisini kazanan Arabesk-Rock parçaları da yapmıştır.

Fikret Kızılok

Anadolu Rock

Lise yıllarında müziğe başlayan Fikret Kızıok üniversitede müzik hayatını tümüyle etkileyecek bir yolculuğa çıktı. Bu yolculukta Aşık Veysel ile tanıştı. Dönüşte gitarını eline alan Kızılok stüdyoya girdi ve 1969’da Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım türküsünü yeni bir düzenlemeyle kayda aldı.  Ahmed Arif’in şiiri üzerine bestelediği Vurulmuşum, Yumma Gözün Kör Gibi / Yağmur Olsam, Güzel Ne Güzel Olmuşsun gibi parçaları 70’li yıllarda en çok dinlenenlerdendir. Gönül, Bu Kalp Seni Unutur Mu, Zaman Zaman,  Yeter Ki, Bir Harmanım Bu Akşam gibi şarkılarla da müziğimizde ölümsüzlüğü elde edenler arasına girmiştir.

Edip Akbayram

Anadolu Rock

İlk plağı Kendim Ettim Kendim Buldum’u da lise yıllarında yaptı. 1971’de Altın Mikrofon Yarışması’na katıldı. Aşık Veysel’in bir şiirinden esinlenerek gerçekleştirdiği ilk bestesi olan “Kükredi Çimenler” ile birinci oldu. Aldırma Gönül ve Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz adlı parçalarıyla satış rekorları kırdı. Akbayram, Anadolu Rock müziğin çınarlarından biridir.

Moğollar

Anadolu Rock

1967 yılında kurulmuştur. Anadolu Rock müziğinin gelişmesinde önemli bir yer edindiler.  Anadolu Pop ismini verdikleri hybrid yapıdaki müzik türünün tetikleyicisi oldular ve bu tür içinde ürünler verdiler. 1968’de düzenlenen Altın Mikrofon yarışmasına katıldılar ve Ilgaz adlı şarkı ile üçüncü oldular.  Cem Karaca, Barış Manço, Ersen gibi isimlerle birlikte çalıştılar.

Grubun önemli isimleri Cahit Berkay, Murat Ses, Taner Öngür ve Engin Yörükoğlu’dur. Çok sonraları ise Serhat Ersöz gruba dâhil olur. Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca ise günümüzde grubun solistliğini yapmaktadır.

Ersen ve Dadaşlar

Anadolu Rock

Ersen Dinleten’in kurduğu gruptur. “Ersen ve Kardaşları” olarak anılan isimlerini “Ersen ve Dadaşlar” olarak değiştirdiler. Uzun süre, listelerde hep zirvede kalan grup, 1993’te müziğe ara verdi. Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm, Üç Kız Bir Ana en bilinen parçalarıdır. Anadolu Rock müziğin geniş kitleler tarafından sevilip dinlenmesine büyük katkıları olmuştur.

3 Hürel

Anadolu Rock

Onur, Haldun ve Feridun Hürel kardeşler tarafından 1970 yılında kurulan Anadolu Rock topluluğudur. Önce “Yankılar” adıyla müzik yapan grup daha sonra sırayla Trio İstanbul, Oğuzlar, Alizeler ve Biraderler isimlerini kullanırlar. Şeytan Bunun Neresinde, Didaydom, Sevenler Ağlarmış, Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş en önemli şarkılarıdır.

Kurtalan Ekspres

Anadolu Rock

Anadolu Rock’ın en önemli gruplarındandır. Grup ismini Haydarpaşa – Kurtalan hattında çalışan Kurtalan Ekspres’den almıştır. Barış Manço’nun 1972 yılında kurduğu ve vefatına kadar birlikte çalıştığı grubudur.  Ahmet Güvenç, Bahadır Akkuzu, Ohannes Kemer, Sefa Ulaştır gibi Rockcılar ilk ekipte yer alıyordu. Barış Manço’yla birlikte Yeni Bir Gün, Sözüm Meclisten Dışarı, Estağfurullah… Ne Haddimize albümlerini çıkarmışlar, bunların dışında da Manço’nun solo albüm ve 45’liklerinde de çalmışlardır.