Anadolu Rock’a ilham olan Arap rock grubu: The Devil’s Anvil

The Devil's Anvil bir Arap rock grubu. Yaptıkları müzikler, dönemin şartları ile düşünüldüğünde oldukça sıra dışı. Anadolu Rock müziğine ilham olan The Devil's Anvil grubunu daha yakından tanımaya ne dersiniz?


The Devil’s Anvil, 1967’de çıkardıkları ‘Hard Rock From the Middle East’ isimli albümün sahibi, New York çıkışlı efsanevi bir Arap Rock grubudur.

Birçok internet sitesinde ve müzik dergisinde yaptıkları müzik için middle-eastern-acid rock gibi tanımlamalarda bulunulmuş grubun aslında albümlerinde yorumladıkları tüm parçalar anonimdir, yani sahipleri bilinmiyor, halka mâl olmuş… Gitar, bas, davul gibi enstrümanların yanında tambur, elektro ud, ud, buzuki ve darbukaların kullanıldığı şarkılar Arapça, Türkçe, Yunanca ve İngilizce söylenmiştir.

Esin Kaynağı

Albümün diğer ilginç bir özelliği ise birçok Anadolu Rock grubuna da esin kaynağı olmasıdır. Özellikle 1960’lı yıllarda Erkin Koray’ın bu albümü keşfetmesi ve albümden üç parçaya Türkçe sözler yazarak yorumlaması (Wala Dai-İllaki, Nahna u Diab-Boşuna, Karkadon-Deli Kadın) müzik tarihimiz açısından son derece mühim.

Arap Rock grubunun albümün yine bizim için ilginç şarkılarından biri de ‘Lingo Lingo Şişeler’dir. Solistin bozuk Türkçesi garaj rock soundu ve sözleriyle albümün en eğlenceli ve ilginç çalışmasıdır.

Talihsizlik

The Devil’s Anvil albümünün yaşadığı en büyük talihsizlik, o dönemler Arap-İsrail Savaşına denk gelmesidir. O dönem albüm radyolarda çalınmamış ve unutulup gitmiştir. Keşke Amerikan radyoları Arapça şarkılarına ambargo koymasaydı ve keşke daha fazla eser üretebilselerdi.

Dönemin ötesinde müzik

Grubun basçısı ve vokallerini yapan Felix Pappalardi, The Devil’s Anvil’den sonra bir ton iş yapmış cream’le çalışmış ve daha sonra Mountain grubunu kurmuştur.

Yaptıkları müzikler, dönemin şartları ile düşünüldüğünde oldukça sıra dışıdır.

Bu hoş grup hakkında yapılan en büyük yanlış, Erkin Koray’ın bunlardan şarkı çaldığı safsatasıdır. Sanıldığının aksine şarkılar grubun kendisine ait değil, doğu coğrafyasından anonim parçalardır, albümlerindeki Lingo Lingo Şişeler de buna güzel bir örnektir. Erkin Koray da anonim eserlerden alıntı yapmıştır, zaten kendisi de bunu açıklamıştır.

The Devil’s Anvil grubunun başka şarkılarını dinlemek için tıklayın…


Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
2
hate
confused confused
1
confused
fail fail
3
fail
fun fun
5
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
6
love
lol lol
7
lol
omg omg
4
omg
win win
0
win
Mehmet Nida

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format