Japon manga sanatçısı Masashi Kishimoto‘nun 1999 yılında hayatımıza soktuğu Naruto gerek hikâyesiyle gerek karakterleri ve bu karakterlerin yansıttığı özelliklerle kısa zamanda tüm dünyada sevilmiş ve kitleler tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Hâlihazırda anime olarak devam eden Naruto,  manga olarak 2014 yılında son bulmuştur.

Konusu

Temel olarak 12 yıl önce Kyuubi (9 kuyruklu şeytan tilki)’nin Konohagakure (Gizli Yaprak Köyü)’ne saldırısı ile başlayan hikâyede büyük bir yıkım gücü ile köye saldıran Kyuubi’yi durdurmak için dördüncü Hokage (Namikaze Minato) canı pahasına Kyuubi’yi yeni doğmuş çocuğunun bedenine mühürler. Dördüncü Hokage, köyü kurtardığı için daha sonraları kahraman olarak anılır ancak 12 yıl önce Kyuubi’yi bedenine mühürlediği çocuğu, onu şeytan tilki olarak gören toplum tarafından dışlanır. Öksüz ve kimsesiz büyüyen Naruto toplumdaki yerini kazanmak ve insanlara kendini tanıtmak için muziplikler yapar ve adeta köyü birbirine katar. Nihayet kaçak Ninja Mizuka ile olan savaşında ustası İruka’yı kurtarmak için ”çoklu gölge eşlemesi” tekniğini başarılı bir şekilde uygulayarak ustası İruka’nın saygısını kazanır.

Hatake Kakashi, Naruto Uzumaki, Sasuke Uchiha, Haruno Sakura’dan oluşan 7. Takım’ın maceraları ve akabinde Sasuke Uchiha’nın güç arayışı içinde köyü terk etmesi ve Naruto’nun Sasuke’yi geri getirme çabaları anlatılırken bu ilk bölümde (ilerleyen bölümlerde de sıkça göreceğimiz) efsanevi keşiş Orochimaru karşımıza kötü karakter olarak çıkar.

Serinin ikinci kısmı olan shippuuden de ise Sasuke, Orochimaru ile Naruto ise Jiraiya usta ile eğitimlerine ayrılmalarının ardından geri dönüşleri ve sonrasında yaşanılan maceralar anlatılmaktadır. Bu kısımda serinin yaratıcısı olan Kishimoto’nun da favori karakterim diye bahsettiği Sasuke’nin ağabeyi İtachi Uchiha’dan intikam alma arzusu ve Naruto’nun da Sasuke’yi çaresizce geri getirme çabası işlenirken; bu kez karşımıza kuyruklu canavarları ve jinchuurikileri (kuyruklu canavarlara mühür vasıtasıyla mahfazalık yapan Ninjalar) güçlerini kullanmak için avlayan gizli örgüt Akatsuki çıkar. Akatsuki, Naruto ve Kyuubi’nin de peşindedir.

Başlıca karakterler ve yansıttıkları izlenimler

Naruto

blank

Ana karakterimiz Naruto inatçı, hayat dolu, naif bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Temsil ettiği aydınlık tarafın özelliklerini her anlamda taşıyan Naruto, seride sıkça duyduğumuz sözleriyle karakterini çok güzel yansıtmaktadır: “Asla sözümden dönmeyeceğim, bu benim Ninja yolum.” Naruto en zor durumlarda dahi pes etmeyerek bize inanmanın ve vazgeçmemenin gücünü gösteriyor. Seride diğer Ninjaları yakalamak adına çok çalışarak ve devamlı gelişerek azmin ve kararlılığın hedeflerimize giden yolda en güzel araç olduğu mesajını veriyor.

Naruto doğduğu gün ailesini kaybetmiş ve kimsesiz kalmıştır. Her ne kadar üçüncü Hokage Naruto’yu dördüncü Hokage’nin değerli bir mirası olarak görse de Kyuubi’nin mahfazası olan Naruto köyde bundan dolayı hoş karşılanmamış ve dışlanmıştır. Bütün bu yalnızlığa rağmen pes etmeyen Naruto, kendini kanıtlamak ve köydeki insanlar tarafından tanınmak için sürekli çalışır ve gelişmeye devam eder.

Sasuke Uchiha

blank

Sasuke karakter özellikleri olarak Naruto’nun tam tersi nitelikler taşır. Çok zeki ve yeteneklidir. Naruto aydınlığı temsil ettiği gibi Sasuke de karanlık tarafı temsil eder. Ancak buradaki karanlık kötülük, hainlik olarak algılanmamalıdır. Sasuke’nin temsil ettiği karanlık aydınlığı dengeleyen ve uyumun sağlanmasında rol oynayan karanlıktır. Serilerin temelinde de gördüğümüz bu uyumu Naruto ve Sasuke üzerinden örneklemek gerekirse;  Naruto’nun temel elementi rüzgardır, Sasuke’nin ise ateş… Rüzgar ateşi besler ve geliştirir.

Sasuke de Naruto gibi erken yaşlarda kimsesiz kalmıştır. Fakat Naruto’nun aksine Sasuke ilerleyebilmek için çok çalışmaya ve azme gereksinim duymaz. Mensubu olduğu Uchiha klanında sıkça gördüğümüz yetenek ve donanıma sahiptir ve bu donanımı tek amaca yöneltmiştir: Anne ve babası da dâhil olmak üzere tüm Uchiha klanını kanlı bir gecede katleden ağabeyi İtachi’den intikam almak.

Hatake Kakashi

blank

Kakashi liderlik yetenekleri ve stratejik kararlar verme konusundaki yetenekleri ile önümüze çıkar. Kakashi son derece yetenekli ve kararlıdır.

Kakashi de birçok karakterde gördüğümüz gibi annesini erken yaşta kaybetmiş ve babası Sakumo Hatake tarafından yetiştirilmiştir. Babası Konoha köyünün meşhur Ninjalarındandır ancak yine gittikleri bir görevde ekip arkadaşlarının hayatlarını ön plana koyduğu için görev başarısızlıkla sonuçlanmıştır ve hayatlarını kurtardığı ekip arkadaşları da dâhil olmak üzere bütün köy tarafından suçlanmış ve onuru zedelenmiştir. Bunun akabindeyse intihar etmiştir. Babasının trajik sonundan etkilenen Kakashi erken Ninja döneminde görev gereksinimlerini her zaman ön planda tutmuş ve bu yüzden geçinmesi zor birisi olarak görünmüştür. Akademide jenerasyonunun en iyisi olan Kakashi daha sonra Obito Uchiha ve Rin Nohara ile Minato takımında yer almıştır. Kakashi ayrıca Uchiha klanının genetik aktarımı olan Sharingan’a da sahiptir ve bu yüzden Sharinga’nın  Kakashi’ si  olarak da bilinir.

Sakura Haruno

blank

Diğer birçok karakterin aksine Sakura normal bir çocukluk yaşamış, ailesi tarafından yetiştirilmiş ve akademiye girmiştir. Çocukluk döneminde duygularını saklama eğiliminde bir Sakura görüyoruz. Sakura’ya gelişiminde yardım eden Ino ile daha sonraları aynı kişiye aşık olup bir rekabet içine girerler.

İçerik olarak da bize bambaşka bir dünyanın kapılarını açan Naruto bir bakıma bizleri hep var olmak istediğimiz fantastik öğelerle kaplı bir dünyaya götürüp maceraların içine dalmamızı sağlıyor. Bu dünya içerisinde hiç tanımadığımız kavramlar, düşünceler, karakterler vasıtasıyla en güzel şekillerde aktarılarak onlar üzerine düşünmemize imkân sunuluyor.

Çocukluğundan itibaren tüm gelişimini izlediğimiz Naruto ile olan bağlarımız ve onda kendimizden bulduğumuz parçalar bizi ister istemez ilerlediği o yolda onunla arkadaş olmaya ve engellerini aşarken arkasında durmaya itiyor. Naruto’nun genel karakteristik özelliklerinden bahsederken bunu atlamış olabilirim ancak bu özelliği onu tamamen ayrı bir kefeye koymamıza neden oluyor. Şöyle ki; Naruto’yu izlerken onun yanında olmak arzusu içimizi kaplıyor. Naruto, etrafındaki insanları onu takip etmeye zorluyor. Dik kafalı oluşu, hep en önden gidişi ve asla yıkılmayan duruşu ile kendi deyişi ile bir Hokage’nin özelliklerini taşıyor. Ona göre Hokage herkesin önünde duran ve onlara liderlik eden kişi olmalı. Çok çalışan ve herkesi koruması altına alan Hokage, zorluklarla da herkesten önce yüzleşerek onlara ilham kaynağı olmalıdır. Bu bağlamda Obito ile olan konuşmasında “Hokage olmak için bir kısa yol yoktur ” diyerek bu konudaki duruşunu da kesinleştiriyor.

*Bu yazı daha önce GodFather Dergisi’nin Temmuz-Ağustos 2016 tarihli 3. sayısında yayımlanmıştır.

OĞUZHAN DOĞAN

blank

Diğer yazıları:

Naruto evreninde shinto esintileri

Bir çocuğun kaybolan hayalidir