İşte nostalji turumuzun en güzel duraklarından biri: Bizimkiler. Dizi, 1989-2002 yılları arasında 13 yıl kesintisiz olarak yayınlanmış ve Türk televizyon tarihinin en uzunluklu ve en çok sevilen dizilerinden biridir. Umur Bugay’ın senaryosunu yazdığı, Yalçın Yelence’nin yönetmenliğini üstlendiği ve sayısız usta oyuncunun rol aldığı dizi, günümüzde bile hafızalardaki yerini koruyor.

Bizimkiler, 1976 yapımı Kapıcılar Kralı filminin senaryosunu yazan Umur Bugay’ın daha sonra bu filmdeki karakterleri geliştirmesiyle ortaya çıktı. Bir apartmanda yaşayan ailelerin kendi aralarında ve çevreleriyle yaşadıkları ilişkileri komik bir dille anlatıyordu.

Bizimkiler

Toplam 465 bölüm

1989-1994 arasında TRT 1’de, 1994-1999 arasında Star TV’de, 1999-2002 arasında ise Show TV’de pazar akşamları yayınlanan dizi, toplamda 465 bölüm sürdü. Dizi, aynı apartmanda oturan, yöneticisinden kapıcısına kadar 7 farklı ailenin günlük ve rutin yaşamını, birbirleriyle olan ilişkilerini ve eksen ailenin, iş ve akrabalık bağlarını konu ediyordu.

Apartmanın beceriksiz ama titiz, herkesi ve her şeyi denetim altında tutmaya çalışan yöneticisi Sabri Bey; kapıcılığı küçük avantalarla besleyerek kazanç kapısı haline getirmiş, bunun yanında dışarıda çevirdiği işlerle de köşe dönmeye çalışan, kapıcı Cafer’le her gün sürtüşüyordu. Bütün dizi boyunca süren bu çekişmenin yanında apartmanda yaşayan ailelerin ilişkileri ve yaşamları da dizi boyuncu ekrana getirdi.

Bizimkiler

Bizimkiler’in nostaljik kahramanları

“Şimdi tutuyorum zabtı” sözüyle ünlü huysuz ve cimri apartman yöneticisi Sabri Bey; “Buyruuuun!!!” diyen Kapıcı Cafer; “Vatandaşa cart curt yok”, “Kaldır şu pislikleri koçum”,”Oynatma şu elleri komşu” diyen horozcu ‘Katil’ Yavuz; “Benim adım Cemil”, “Koş Sevim koş” diyen ayyaş ‘baykuş’ Cemil;  “Sus iblis kırarım boynuzunu ha!” diyen Halil Pazarlama’nın sahibi ‘yandan çarklı’ Halil; “Öyle yumuşak yumuşak” sözüyle meşhur Dummkopf Halis; “Bak bakalım Abbas ne yapıyorlar içeride” diyen meraklı muhasebe müdürü Ergun; “Buyur babam affedersin” ,”cıvık bacım affedersin” sözüyle ünlü Çaycı Abbas; ‘Kızıl’ Doktor Türkan; ‘Tertip’ Galip; ‘Tak Tak’ Sedat ve daha niceleri. Hepsi de eski güzel günleri bize hatırlatan, nostaljik kahramanlardı.

Son zamanlardaki ihtirasların olduğu, silahların konuştuğu, topluma sevgi ve saygıyı değil şiddeti aşılayan dizilerin yanında Bizimkiler dizisi özlenmez de ne yapılır?

Bizimkiler’in Sabri Bey’i Mehmet Akan anlatıyor