Bazı usta yönetmenlerin Oscar kazanamadığını biliyoruz. Her ne kadar sinemaya damga da vurmuş olsalar bu ödül onlara çok görüldü! Ancak bu durum sadece yönetmenler için geçerli değil. Bazı “iyi” oyuncular da bu ödülü şimdiye kadar hiç kazanamadı. Elbette usta yönetmenler ve iyi oyuncuların ödüllerle ilgilenmediği, hatta Oscar kazanmak istemediği yakın çevrelerince biliniyor. Çok da umursamıyorlar o heykelciği. Ancak sinemaseverler için bu isimlerin onurlandırılması önemli.

İşte Oscar’a aday gösterilen ancak ödülü kazanamayan ünlü oyuncular.

Helena Bonham Carter

blank

İki kez Oscar’a aday gösterildi. İlk kez 1998’de The Wings of the Dove için En İyi Kadın Oyuncu adayı oldu. 2. kez 2011’de tarihi drama The King’s Speech’te En İyi Yarımcı Kadın Oyuncu adayıydı. İki adaylığında da şans ondan yana değildi. Herhangi bir ödül kazanmamış olmasının ve Marla Singer olarak herhangi bir adaylığının olmaması gerçekten ilginç.

Joaquin Phoenix

blank

Şu ana dek Gladiator için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu,  Walk the Line ve The Master için En İyi Erkek Oyuncu dallarında 3 adaylığı bulunuyor. Garip ama Her and Inherent Vice’taki mükemmel oyunculuğuna rağmen aday gösterilmedi.

Brad Pitt

blank

İlk adaylığı 1996’da Twelve Monkeys içindi. 2. kez 2009’da The Curious Case of Benjamin Button içindi ancak şansı yine yaver gitmedi. 2012’de Brad Pitt, En İyi Erkek Oyuncu ve Yapımcı dallarında 2 adaylık aldı. Moneyball, En İyi Film Ödülü’nü kazanmasına rağmen o yine ödül alamadı. Nihayet 12 Years a Slave ile heykelciğe kavuştu ancak oyunculuğu için değildi, filmin yapımcısıydı.

Johnny Depp

blank

Her filminde kılıktan kılığa giren ve 3 kez Oscar adayı olan Johnny Depp; 2004’te Siyah İnci’nin Laneti için En İyi Erkek Oyuncu adayıydı ancak Mystic River’daki Sean Penne’e mağlup oldu. 2015’te Finding Neverland’te en iyi olmak için yarışsa da kaybetti. 2008’de Depp, müzikal drama Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street için en iyi adayı olsa da Daniel Day-Lewis’e yenik düştü.

Robert Downey Jr.

blank

İlk kez 1993’te Chaplin’de En İyi Erkek Oyuncu adayı oldu ve Al Pacino’ya kaybetti. 2. ve son kez 2009’da Tropic Thunder için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayıydı ancak Heath Ledger’in Joker’i karşısında hiç şansı yoktu. Hâlâ Tony Stark olarak görülmesi, bir aktörün tek bir karaktere hapsolmasının tipik bir örneği. Downey, geçenlerde artık Iron Man olmayacağını açıkladı. Gerekçesiyse 53 yaşında olması ve süper kahraman kostümü içerisinde trajik görüneceği idi!

Keanu Reeves

blank

İnanmak zor olsa da Reeves’ın hiç Oscar adaylığı bulunmuyor. Speed ve Point Break filmlerinden sonra tanındı ve Matrix ile ikonik bir figür haline geldi. Oynadığı filmler Oscar dahil birçok ödül alsa da o sadece MTV Film Ödülleri’nde kazanan oldu.

Bill Murray

blank

Bill Murray, sadece 2004’te Lost in Translation için En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi. O yıl Sean Penne kazandı. Murray’in Groundhog Day ve Ghostbusters gibi ikonik filmlerde yer almasına rağmen ödül alamaması bizce ilginç. Oscar yarışına katılmamaya karar verdiğini söyleyen oyuncu, akranlarının heykelcik için kariyerlerini harcadıklarını da belirtiyor.

Tom Cruise

blank

İlk kez 1990’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi. Born on the Fourth of July için Daniel Day Lewis karşısında kaybetti. 2. adaylığı 7 yıl sonra Jerry Maguire içindi ancak kazanan Geoffrey Rush oldu. 3. adaylığı Magnolia için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalındaydı.

Will Smith

blank

İlk adaylığı 2002’de Ali için En İyi Erkek Oyuncu dalındaydı. Kazanan Denzel Washington oldu. 5 yıl sonra oğluyla oynadığı The Pursuit of Happyness için aday gösterilse de yine kazanamadı. Son zamanlarda ise oyuncu ve Akademi’nin arası iyice açıldı. 2016’da, Will ve eşi Jada Pinkett Smith, Akademi Ödülleri’ni ırkçılıkla suçladı ve renkli insanları Oscar ödüllerine katılmaktan kaçınmaya çağırdı.

Bradley Cooper

blank

Üst üste 3 yıl ödüle aday olan bir isim… İlk kez 2013’te Silver Linings Playbook’taki başrolü için En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne aday gösterilse de heykelciliği Lincoln için Danile Day-Lewis aldı. 2014’te American Hustle’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne aday gösterilse de ödülü Jared Leto aldı. 3. kez American Sniper’da En İyi Erkek Oyuncu adayı olsa da ödülü Stephen Hawking’i canlandıran Eddie Redmayne’e kaptırdı.