Son günlerde çok konuşulan ve muz akımı şeklinde dünyaya yayılan, postmodern sanatçı Maurizio Cattelan’ın “duvara bantlanmış muz” eserinin; 120 bin dolara satılmasıyla birlikte gözler çağdaş sanat piyasasına çevrildi. Yılın son sanat etkinliği olan çağdaş sanat fuarı İstanbul Art Show Danışmanlarından Prof. Dr. Aylin Seçkin, dünya da ve Türkiye’de çağdaş sanat piyasasında ki son gelişmeleri aktardı ve yıl sonu değerlendirmesi yaptı.

DÜNYA SANAT PİYASASININ CİROSU 60 MİLYAR DOLAR

çağdaş sanatİstanbul Art Show Danışmanlarından Prof. Dr. Aylin Seçkin, bu yıl dünya sanat piyasasının yaklaşık cirosunun 60 milyar dolar civarında gerçekleşeceğini söyledi. Seçkin; “Sadece çağdaş sanatta dünyada müzayedelerde satılan eserler 70 bin adetin üzerinde. 3 Ekim Sotheby’s Londra’da Banksy’nin Devolved Parliament (Devredilmiş Parlamento) adlı eseri, 12 milyon dolara rekor fiyata satıldı, tablo İngiltere’de derinleşen politik krize de gönderme yapıyordu. Çağdaş sanatın sadece müzayede satışları toplam 55 milyar dolarlık global pazarın % 15’ine, yaklaşık 4 milyar dolarlık kısmına denk geliyor. Bu, son 10 yılda çağdaş sanat müzayede satışlarının iki kat arttığı gerçeğini gösteriyor. Amerika ve Asya çağdaş sanat piyasası dünya çağdaş sanat piyasasının % 66’ını temsil ediyor. Bu yıl rekor denecek sayıda, yaklaşık 72 bin adet çağdaş sanat eseri müzayedelerde el değiştirdi. 21,996 çağdaş sanatçı bu satışlara konu oldu” dedi.

EN YÜKSEK FİYATLI SANATÇILAR LİSTESİNDE DÖRT KADIN

En yüksek fiyatlı 100 sanatçı listesinde sadece dört adet kadın sanatçının olduğunu söyleyen Seçkin şöyle konuştu: “Satılan işlerin yarısı 1000 dolar veya daha ucuz işler. Satılan çağdaş sanatçıların eserlerinin sadece %3’ü 100 bin doların üzerinde… Bu yıl dünyada 300 civarı 1 milyon doların üzerinde sanat eseri, müzayedelerde el değiştirdi. Çağdaş sanatın global satılmama yüzdesi geçen sene olduğu gibi % 39’da kaldı. Bu oran yine de diğer segmentlere göre oldukça yüksek bir oran. Çağdaş Sanat segmentinin son dönemde dünyada bu kadar cazip olmasında en önemli faktör hiç kuşkusuz yeni nesil sanat koleksiyoncularının piyasaya giriyor olmasıdır. Bu fenomen, 20. yüzyılın 2. yarısında yapılmış eserlerin “klasik” başyapıtların piyasada gittikçe daha zor bulunur olmasıyla da pekişti. Yaşayan en pahalı çağdaş sanatçılardan biri olan Jeff Koons’un (Tavşan) heykeli Mayıs 2019’da bir müzayedede 91 milyon dolara satıldı. Artprice’ın raporunda son yılların önemli satışları görülmektedir.”

çağdaş sanat

Banksy’nin “Devolved Parliament” tablosu

TÜRKİYE MÜZAYEDE CİROLARI 15 MİLYON DOLAR

Türkiye’de müzayede satışlarının sönük geçmesine rağmen, toplam müzayede cirolarının 15 milyon dolar civarında gerçekleştiğini söyleyen Seçkin; yeni müzelerin ve sanat alanlarının açılmasının heyecan yarattığını belirtti. Eylül’de Eskişehir’de açılan Odun Pazarı Modern Müzesinin, İstanbul’da açılan Arter’in, Mimar Sinan Resim Heykel Müzesinin yeni binasına yakında taşınacak olmasının piyasayı olumlu etkileyen faktörlerin başında geldiğini söyledi. Türkiye’de bu yıl gerçekleşen müzayedelerin sayısında azalma olduğunu, çağdaş sanat dışındaki segmentlerde, yeni müzayede evlerinin yapıldığını, online müzayedelerin de arttığını sözlerine ekledi.

çağdaş sanat

Jeff Koons’un ”Tavşan” isimli paslanmaz çelikten yaptığı heykel

 

çağdaş sanat

Maurizio Cattelan’ın “duvara bantlanmış muz” eseri