Türk sinemasında müzikleriyle bütünleşmiş, müzikleriyle hatırlanan ve ölümsüzlüğü yakalayan filmler vardır ve bu filmlerin büyük çoğunluğunun müziklerini Cahit Berkay yapmıştır. İnternette kısa bir araştırma yapınca Cahit Berkay’ın 200’ün üzerinde film, dizi ve belgesel müziğine imza atmış olduğunu görürüz. İşte Cahit Berkay ve en güzel film müzikleri…

Devlerin Aşkı

Berkay’ın, 1976’da yönetmeniliğini Osman Fahir Seden’in yaptığı, Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın başrolde olduğu Devlerin Aşkı filmine yaptığı müzik Yeşilçamın ikonik müziklerinden biridir.

Dila Hanım

Devlerin aşkından 1 yıl sonra yine başrollerini Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın paylaştığı Dila Hanım filminin müziklerini yaptı Cahit Berkay. Orhan Aksoy’un yönettiği, Safa Önal’ın senaryosunu yazdığı Dila Hanım’ın müziği de hafızalara kazınmıştır.

Sultan

İstanbul’un varoşlarında geçen 1978 yapımı Sultan filminin müzikleri de Berkay’a aittir. Yönetmenliğini Kartal Tibet‘in üstlendiği filmin başrollerinde Türkan Şoray, Bulut Aras ve Şener Şen vardır.

Çiçek Abbas

Senaryosunu Yavuz Turgul‘un yazdığı, Sinan Çetin’in yönettiği ve başroldeki İlyas Salman ve Şener Şen’in performanslarıyla devleştiği Çiçek Abbas film müziği de Cahit Berkay’a ait.

Öğretmen

Başrollerini Kemal Sunal ve Selma Sonat’ın paylaştığı 1988 yapımı Öğretmen filmi alışık olduğumuz Kemal Sunal filmlerinde çok farklıdır. Köyünden ailesiyle beraber İstanbul’a göç eden Kemal Sunal’ın canlandırdığı Hüsnü öğretmenin İstanbul’da tutunmaya çalışmasını, geçim sıkıntısıyla mücadelesinde aklını kaybetmesini konu alan film, izleyenlerin burnunu sızlatan bir duygusallık, yalınlık ve gerçeklik barındırır. Burnumuzu sızlatan biraz da Cahit Berkay’ın film için yaptığı müziktir.

Selvi Boylum Al Yazmalım

Cahit Berkay, Anadolu Rock geçmişi, Türk Rock müziğine katkıları ve emekleri olmasaydı bile sırf yaptığı film müzikleriyle ölümsüzlüğü hak ediyor olurdu. Ustanın benim en sevdiğim film müziğiyle bitirelim… 1977 yapımı, Atıf Yılmaz imzalı Selvi Boylum Al Yazmalım‘ı dinleyelim. Cahit Berkay ve en güzel film müzikleri deyince elbette ilk akla gelen film müziği budur.