Modern şiirimizin gözdesi Cemal Süreya 30. ölüm yıl dönümü vesilesiyle 9 Ocak’ta Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi’nde, Kadıköy Belediyesi’nin destek ve katkısı ile Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği’nin hazırladığı programla anılıyor. Şiirlerinden örneklerin sunulacağı Cemal Süreya 30. ölüm yıl dönümü etkinliğinde konuşmacılar Cemal Süreya’nın modern şiirimizdeki konumunu değerlendirecek. Etkinlikte ayrıca Ozan Çoban ve Güneş Demir ezgilerle usta şairi anacaklar.

Dinleti sonrasında kokteyle geçilerek Aydan Ay’ın Zühal ile Cemal kitabını imzalayacağı etkinliğin en özgün bölümü ise Nebil Özgentürk’ün 30. Yıl Armağanı olarak hazırladığı 19 dakikalık belgesel… Belgeselde Özgentürk, şairle hayranlarını usta bir kurguyla buluşturuyor, şiirseverleri şairin engin dünyasında belleklerden silinmeyecek bir gezintiye çıkarıyor.

Cemal Süreya 30. ölüm

Cemal Süreya’ya ilgi neden artıyor?

Bu yılki anmaya tema olarak şairin “Yurdumsun ey uçurum” dizesini seçtiklerini belirten CSKSD Başkanı Seyyit Nezir, “Cemal Süreya’ya ilginin son yıllarda katlanarak büyümesi” konusunda bir soruyu ise şöyle yanıtlıyor: “Cemal Süreya, Turgut Uyar’ın ölümü için en büyük kaybımız, demişti. Geçen 30 yıl içinde şiirseverler bu yorumu Cemal Süreya için tersinden anlatarak şu yargıya taşıdılar: Cemal Süreya, modern Türk şiirinin Nâzım’dan sonraki en büyük kazancıdır.”

Sunuculuğunu Gülsen Tuncer’in yapacağı gecede Aydan Ay, Mürsel Üstün, Nisa Leyla İbrahim Hacıbektaşoğlu, Fügen Kıvılcımer, Ali Kandaz, Melahat Babalık, Olcay Bağır, Nesrin Karyaldız ve Feridun Andaç, şairin sevilen şiirlerinden mısralar okuyacak ve şaire dair konuşmalar yapacak.