Geçtiğimiz günlerde coşkulu bir buluşmayla 11. Olağan Genel Kurulu’nu yapan Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, görev dağılımındaki anlaşmazlıkları aştı. Başkanlığa yeniden Seyyit Nezir’in getirildiği dernekte, Zühal Tekkanat’tan boşalan başkan yardımcılığı görevini derneğin sekiz yıllık saymanı Aydan Ay üstlenirken, saymanlığı Damar Orhan Özgül aldı. Yazmanlık görevini Nisa Leyla’nın yüklendiği Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği (CSKSD)’nin basın ve halkla ilişkiler sorumluluğunu ise Ali Kandaz ve Olcay Bağır yürütecek… Yönetim Kurulu’nun yeni üyelerinden Gözde Eldemir, “Yeni dönemde uluslararası etkinliklerle Cemal Süreya şiirini evrensel düzeyde hakkettiği yaygınlığa taşıyacağız” diyerek, “başkanın atılım program ve önerilerini gerçekleştirme yönündeki kadrolaşmasını destekleyeceklerini” belirtti.

Genel Kurul’daki konuşmasında, “derneğin atılımlarını yönetimde gençleşerek sürdüreceğini” belirten Seyyit Nezir, “Genel Kurul’un verdiği güç ve cesaretle yolumuza devam edeceğiz” dedi. Nezir, “7 kişilik merkez yönetiminin 7 kişilik ikinci ve deneyimli bir kadroyla ülke çapında etkili bir kültür sanat rüzgârı estirmekle kalmayıp evrensel açılımlara yöneleceğini” söyledi.

Barış Erdoğan, “derneğin her nedense düşmanı çok, ama Genel Kurul her türlü saldırıya karşı, Seyyit Nezir’in özverili çabalarına destek verdi” derken; Beyazıt Kahraman, “Belediyelerin katkısını daha etkili düzeyde sağlama gereğini” vurguladı. Mustafa ışık; derneğin politik odaklardan uzak durması gereğini anımsattı. Fügen Kıvılcımer, “yıllar sonra ilk kez bu kadar coşkulu bir kalabalığın Genel Kurul’a katılmasından mutluluk duyduğunu” belirterek, “bu coşkuyu Seyyit Nezir’in enerjisine borçluyuz” dedi.

Cemal Süreya ödülleri

Yeni dönemde Denetleme Kurulu’nda görev alan Mecit Ünal; “Kaz Dağları’nı koruma eylemlerine demeç ve panellerle verilen desteği dernekçe eylem alanına yapılacak ziyaretlerle sürdürmeyi” önerdi. Cemal Süreya ödüllerinin yeniden konmasını öneren Hüseyin Alemdar, “Ödül öncelikle gençlere yönelik olmalı” dedi. Ali Kandaz, “ödüllerin 2020’de yeniden konabileceğini” söylerken, Genel Kurul Divan Başkanı Cemil Orkunoğlu; “şaire para ödülü yanlıştır” diyerek dergiye dikkat çekti: “Üvercinka ciltleri sayesinde derneğin bağış kampanyalarının da ivme kazanacağını” belirten Orkunoğlu, “üye sayımızı her geçen gün artırmalı, derneğin büyümesinde ödenti ve bağışların payını yükseltmeliyiz” dedi.

Genel Kurul’da derneğin kurucularından Zühal Tekkanat tüm konuşmacılarca saygıyla anılarak, emek ve katkılarının geleceğe taşınacağı vurgulandı.

blank