1863 – 1944 yılları arasında yaşamış Norveçli ressam Edvard Munch’un dünyaca ünlü Çığlık tablosu sanatçının en önemli eserlerinden biri. Adeta bir ikon haline gelen Çığlık tablosu hakkında bilmeniz gerekenler ve ressam Munch hakkında bilgileri sizler için derledik.

Evde Tek Başına (Home Alone, 1990) filminden Çığlık (Scream, 1996) adlı korku filmi serisine kadar pek çok filmde referans verilen, hakkında parodiler yapılan Çığlık resmi tüm zamanların en popüler resimlerinden biri şüphesiz. Dışavurumcu renkleri, kıvrımlı gökyüzü ve köprü üstünde ellerini yüzüne götürmüş bir biçimde çığlık atan insan figürüyle bu resmi nerede görseniz bilirsiniz.

blank

Çığlık (The Scream) resmi, Norveçli dışavurumcu ressam Munch tarafından 1893-1910 yılları arasında yapıldı. 19. yüzyıl sembolizminin psikolojik temalarından ilham alan bu eser, renkleri ve psikolojik rahatsızlıkları çağrıştırdığı için günümüzün Mona Lisa’sı olarak bile anılmaktadır. Çığlık tablosunun Sanat Tarihindeki orijinal adı ise Boğuntu‘dur. Bu resim, birçok insanı etkiledi, hayranlık uyandırdı ve birkaçını ise korkuttu. Resimde ön planda ızdırap çeker gibi görünen bir figür, arka planda ise Ekeberg tepesinden Oslofjord yer almaktadır.

Ressam Munch’un gün batımı sırasında, trabzanlara yaslanmış insanın, doğanın sesini duyduğu andaki ifadesini resmettiği ünlü tablo; umutsuz, korkan ve karamsar bir insanın yüzüne verdiği ifadedeki mükemmelliğiyle dikkat çeker.

blank

Sanatçının meşhur Çığlık resminin 5 farklı varyasyonu olduğunu söylemiştik. Bu resimlerden bazıları ikişer defa çalındı. 1910’da yapılan Çığlık, 2004 yılında Madonna adlı resimle birlikte çalındı. 1994 yılındaki bir diğer soygunda ise kürtaj karşıtı eylemler yapan bir grup Çığlık resminin bir diğer versiyonunu çaldı. Grubun amacı, televizyonda kürtaj karşıtı bir kamu spotu gösterilmesiydi, ancak bunun bir blöf olduğu ortaya çıktı ve bir otel odasında resim hasar almamış bir şekilde bulundu.

Çığlık hakkındaki en temel teorilerden biri, resimde tasvir edilen köprüye yakın bir mesafede bir mezbaha olduğu ve burada kesilen hayvanların çığlıklarının resimde betimlendiği şeklindedir. ancak gerçek bu değildir. Munch, ilham kaynağını anlatırken, “doğanın çığlığını” duyduğunu ifade etmektedir. Gerçekten de resmin Almanca orijinal adı bu durumu yansıtmaktadır: “Der Schrei der Natur” (Doğanın Çığlığı). Ressam şöyle anlatır:

“Bir gün iki arkadaşımla yolda yürüyordum ve güneş batmak üzereydi. Birden gökyüzü kan kırmızı oluverdi. Durup köprünün demirlerine yaslandım. Konuşamayacak kadar yorgun hissettim o an. Kırmızının tonları mavi ve siyah karışımı fiyordu dolduruyordu. Arkadaşlarım yürümeye devam ettiler, ancak ben olduğum yerde kalakaldım. O anda doğanın inanılmaz bir sesle çığlık attığını duydum.”

blank

İlginizi çekebilir:

Cimon ve Pero Tablosunun Hikayesi

Tefeci ve Karısı Tablosuna Dair

DALİ’NİN ÜNLÜ ‘BELLEĞİN AZMİ’ TABLOSU

Da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” tablosu