Cimon ve Pero

Peter Paul Rubens (1577-1640) Cimon ve Pero

“Babasını emziren kadın” olarak bilinen “Cimon ve Pero” adlı tablonun müthiş bir hikayeyi resmettiğini biliyor muydunuz?  Barok tarzının önde gelen isimlerden Peter Paul Rubens‘in 1635’te yaptığı ve Cimon ile Pero’nun hikayesinin resmedildiği tablo, Rusya’nın St. Petersburg kentinin dünyaca ünlü Hermitage Müzesi’nde sergileniyor.

Resimde elleri bağlanmış yaşlı bir mahkum ve onu emziren genç bir kadın görülmekte. Cimon (yaşlı adam) Judanizme inandığı gerekçesiyle ya da dönemin çarlık iktidarı tarafından bir şeyleri itiraf ettirmek üzere ya da bir yakını tarafından ispiyonlanmış ve zindan açlığına mahkum edilmiştir.

Cimon’un o sıralarda daha yeni doğum yapan kızı Pero her gün babasını görmeye gider. İlk günler aklına gelmese de sonraki günlerde babasının hayatını kurtaracak yolu bulur.

Bebeğiyle zindana giden Pero, babasının yanına yiyecek sokmanın yasak olması nedeniyle başında dikilen gardiyanlardan çocuğunu emzirmek için izin ister. Gardiyanlar ona müsaade eder, dışarı çıkarlar. Pero, karşısında bitkin olan babasına işaret eder, öteki göğsüne babası yaklaşır ve emer. Babasını ölümden kurtarmak için kendi sütüyle emzirir Pero.

Fakat gardiyanlardan biri yapılan bu fedakarlık karşısında çaresiz olur ve bu durumu yetkililere anlatır. Yetkililer Cimon’u serbest bırakır.

Cimon ve Pero

Rubens’in “Cimon ve Pero” tablosu

İlginizi çekebilir:

Da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” tablosu

Tefeci ve Karısı tablosuna dair

Çığlık tablosu hakkında bilmeniz gerekenler

DALİ’NİN ÜNLÜ ‘BELLEĞİN AZMİ’ TABLOSU

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuna dair