15. yüzyılda Milano’da dâhi sanatçı Leonardo da Vinci tarafından yapılan ikonik eser Son Akşam Yemeği, Magripli Ludovico tarafından Santa Maria Delle Grazie manastırı yemekhanesi için ısmarlanmıştır. Bu eser Da Vinci’nin tamamlayabildiği birkaç resimden biridir.

Daha Leonardo hayattayken yıpranmaya başlaması, renklerin doğallıklarını kaybetmesi inanılmaz bir talihsizliktir. Bunun da nedeni Leonardo’nun salondaki rutubeti hesaplamadan değişik bir boyama tekniği uygulamasıdır. Ancak bu haliyle bile insan dehasının büyük mucizelerinden biridir.

Rahiplerin uzun yemek masalarının bulunduğu salonun bir duvarını boydan boya kaplayan, dört metre genişliğindeki bu başyapıt, ilk açıldığı gün müthiş bir heyecan uyandırmıştı. Salonun doğal ışığı yemek masasının tam üzerini aydınlatmakta, perspektifle birlikte, resme sanki salonunun uzantısıymışçasına bir derinlik kazandırmaktadır.

Son Akşam Yemeği

“İçinizden biri bana ihanet edecek”

Tablo, İsa’nın son akşam yemeğinde havarilere “İçinizden biri bana ihanet edecek” dediği ânı anlatır. İsa masanın ortasında sakin bir şekilde yalnız olarak oturmaktadır. Kendisini ikili üçlü gruplar halinde çevreleyen havariler bu sözü nedeni ile şaşkınlık içerisindedirler. Masanın en solundaki Bartholomaus heyecanla ayağa fırlamış, yanındaki Jacobus Minör ve Andreas ise ellerini havaya kaldırmıştır. Peter de ayağa kalkmış, masanın ortasına doğru kızgınlıkla bakmaktadır. Hain Judas hayretle geriye fırlamıştır, sağ elinde ihaneti karşılığında almış olduğu para kesesini tutmaktadır. Judas daha önce yapılmış olan tüm Son Akşam Yemeği resimlerinin aksine masanın önünde değil, diğer havarilerle birlikte arkasında durmaktadır. Yanındaki Johannes ise henüz hainin kimliğini bilmediğinden gayet sakin, ellerini birleştirmiş bir şekilde oturmaktadır. Yine resmin sağındaki havarilerin her biri değişik bir hareket yaparken zaman durmuş gibidir.

Masa örtüsü ve tabaklar üzerindeki desenler izleyenleri hayrete düşürecek kadar ayrıntılar içermektedir. Masa üzerindeki yiyecekler ise enfes natürmort örnekleridir.

İlginizi çekebilir:

Son Akşam Yemeği çeşitlemeleri

Cimon ve Pero tablosunun hikayesi

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuna dair

DALİ’NİN ÜNLÜ ‘BELLEĞİN AZMİ’ TABLOSU

Tefeci ve Karısı tablosuna dair

Çığlık tablosu hakkında bilmeniz gerekenler