Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler olarak bilinen Persistence of Memory, 20. yüzyılın en büyük ressamlarından Salvador Dali tarafından 1931 yılında yapılan ve en bilinen eserlerinden biridir.

İspanyol sürrealist ressam Salvador Dali tarafından yapılan bu tablo, onun en ünlü sanat eseridir. Belleğin Azmi tasarlandığı zaman, sanatçı kendinden kaynaklı psikotik halüsinasyonlara girme ve ondan önce gelenleri resmetme alışkanlığı içindeydi.

Birçok kişi, eriyen saatlerin, zaman ve mekân arasındaki yakın ilişkiyi simgeleyen Einstein’ın Görelilik Kuramı’nı simgelediğine inanırken, Dali kendi ilhamını güneşte eriyen bir peynir parçası olduğunu açıkladı.

Bu resim tıpkı diğer çalışmalarının çoğu gibi derinden ve kişiseldir. Arka planda tasvir edilen tepeler, kendi yerel Katalonya kasabasından Cape Creus tepeleridir. Hayatının bu evresinde sanatçı Freud tarafından derinden etkilendi ve şekilsiz formlar pasif bir düzende boyanarak nötr renkler rüyasında ressamın kendisinin temsilidir. Eriyen saatler ise zamanın anlamını yitirdiğini gösterir.

Belleğin Azmi

İlginizi çekebilir:

Cimon ve Pero tablosunun hikayesi

Da Vinci’nin “Son Akşam Yemeği” tablosu

Çığlık tablosu hakkında bilmeniz gerekenler

Tefeci ve Karısı tablosuna dair