Doğayla bütünleştiren muhteşem spor: Golf

Birçok ülkede ‘zengin sporu’ olarak görülen golf ne zaman nerede ortaya çıkmış, tarihi nedir, gelişimi nasıl olmuştu ve kuralları nelerdir diye merak edenleriniz için araştırdık.


Golf, doğayla bütünleşmiş, inanılmaz keyifli bir spordur. Golf ne zaman nerede ortaya çıkmış, tarihi nedir, gelişimi nasıl olmuştu ve kuralları nelerdir diye merak edenleriniz için araştırdık.

İşte golf ile ilgili her şey…

Golfün tarihi

Bir görüşe göre, Çin’de 1368-1644 yılları arasında, Ming Hanedanlığı sırasında yürürken bir değnekle topa vurularak oynanan oyun diye tanımlanan “Chuiwan” adlı oyun, golfün esas çıkış noktasıdır. Chuiwan’ın daha sonra Orta Çağ’da tüccarlar tarafından Avrupa’ya yayıldığına inanılmaktadır.

Benimsenen diğer bir görüşe göre ise Romalıların M.Ö. 1. yüzyıl süresince Avrupa’da fethettiği ülkelerde modern bir oyun olarak, uygarlığın gelişimi sonucu ortaya çıkmıştır. Romalılar, Sezar’ın hükümdarlığı sırasında, sopa şeklindeki dallarla tüy-dolu toplara vurularak oynanan, golfe benzeyen “Paganica” adında bir oyun oynarlardı.

Golf zengin sporu mu?

Birçok ülkede sadece ‘zengin’ kulüplerinin ve lüks hotellerin golf parkuru olduğu için golf  ‘zengin sporu’ olarak görülüyor. Ortalama ücretlere göre golfün pahalı bir ekipmanla oynanması da golfün zengin sporu imajının oluşmasında rol oynuyor. Yine, golfün özel parkuruna gitmeyi gerektiren, oldukça vakit alan bir spor olması da onu birçok çalışan için zor bir spora dönüştürüyor. Ancak parkur sayısının ve ikinci el golf malzemesi satın alma olanağının fazla olduğu birçok gelişmiş ülkede ‘orta sınıf’ halk arasında da oldukça popüler bir spor.

ABD’de birçok önde gelen golf kulübü beyaz erkekleri üye olarak kabul ediyordu. Örneğin 2016 The Masters’a ev sahipliği yapan kulüp Augusta National, ilk siyahi üyesini 1990 yılında kabul etti. Ayrıca 2012 yılına kadar kadınların bu kulübe üye olması yasaktı! Zaten sırf bu yüzden ‘golf’ kelimesinin açılımının ‘Gentlemen Only Ladies Forbidden (Sadece Erkekler, Kadınlara Yasak)’ olduğu yönünde bir şehir efsanesi bile var.

Golf nasıl oynanır?

  • Bu sporda amaç, özel sopalar kullanılarak topların en az vuruşla hedeflenen deliğe sokulmasıdır.
  • Genellikle açık havada ve doğal bir çevrede oynanan ve her yaş grubuna hitap eden bu spor; centilmenliği, pratik zekâyı ve yüksek konsantrasyonu bir araya getirir.
  • Tek başına sahaya karşı oynanabileceği gibi iki, üç ya da dört kişilik gruplar halinde de oynanabiliyor.
  • Golfü oynamak için en başta ‘club’ denen sopalara ihtiyaç vardır. Oyuncu, parkurdaki vuruş yeri veya ulaştırılmak istenen mesafe için farklı boylarda ‘club’lar kullanabilir ama bunların sayısı 14’ü geçemez.

İki şekilde oynanabilir:

  • Maç Oyunu: Kazanılan ya da kaybedilen deliklere göre oynanır. En az sayıda vuruş yaparak topu deliğe sokan taraf, topun sokulduğu deliği kazanır. En fazla deliği kazanan taraf maçı kazanır.
  • Vuruş Sayısı Oyunu: En az sayıda vuruşla oyunu bitirmek amaçlanır. 18 deliği en az vuruş yaparak tamamlayan oyuncu, oyunu kazanır.

Türkiye’de golf

Türkiye’de ilk golf sahası, İngiliz Büyük Elçisi tarafından 1895 yılında dönemin padişahından izin alınarak açılmıştır. 18. yüzyılın sonuna doğru Batılılaşma sürecine giren Osmanlı halkı, spor dallarını da birbiri ardından tanımaya başlaması ile Batıda yapılan tüm spor dalları İstanbul‘da taraftar bulmaktaydı.

Cumhuriyet döneminde Golf sporu açısından büyük bir değişiklik olmamıştır. İstanbul Golf Kulübü iki kez yer değiştirmek zorunda kalmış ve 18 çukurdan 9 çukura düşürülmüştür. Ankara Golf Kulübü ise 1949 yılında yapılmıştır.

Günümüzde Türkiye’de birçok golf kulübü ve sahası vardır. Her geçen gün de golfe olan ilgi artmaktadır.

Havva Tokgöz


Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
2
love
lol lol
2
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Kültür Postası

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format