Dua asla sadece dua değildir!

Guy Finley’nin Destek Yayınları’ndan çıkan “Duaların Kayıp Sırları” adlı son kitabı üzerine Deniz Güneş Özalmete'nin kaleminden bir değerlendirme yazısı...


Türkiye’de ve dünyada yüz binlerce okuru ve takipçisi bulunan “modern çağ ustası” Guy Finley’nin son kitabı, “Duaların Kayıp Sırları”, çoğu kişinin sadece kabul olmasını istediği şeyi istemek için bir araç olarak kullanılan duaların asıl amacını ve göz ardı edilmiş yanlarını ortaya çıkaran bir “öz uyanış” rehberi.

Dünya çapında kâr amacı gütmeyen bir öz farkındalık okulu olan “Life of Learning Foundation”ın kurucusu ve direktörü Guy Finley, yaklaşık otuz yıldır pek çok insanın yaşamına, “tavizsiz özgürlük”le dokunarak onlara kendilerini gerçekleştirmelerinde yardımcı olmuş. Bir modern çağ ustası olarak anılan Finley, başta “Özgürleşebilmek – Özgür Olma Cesareti”, “Korkusuzca Yaşayabilmek” ve “Vazgeçebilmek” olmak üzere kırkın üzerinde kitap yazmış. Bunların yanında Omega Institute, Kripalu gibi ruhani merkezlerde atölye çalışmaları düzenlemiş. Guy Finley, Destek Yayınları’ndan Muhlis Ünal Salman çevirisiyle yayımlanan “Duaların Kayıp Sırları” adlı yeni kitabında okuru, çoğu kişinin sadece kabul olmasını istediği şeyi istemek için bir araç olarak kullanılan duaların asıl amacı ve göz ardı edilmiş yanlarıyla tanıştırmak için “öz uyanış”la bezeli bir keşfe çıkarıyor.

“Duaların Kayıp Sırları”nı dokuz bölüme ayıran Finley, girişi “gerçek” duaların kaynağına ayırarak duanın esas olarak neyi amaçladığını vurguluyor. Hakikatin sonsuzluğuna değindikten sonra kişinin benliğini yapılandırmasının yollarına değinip yeni dualarla yeni bilgileri buluşturan Finley rotasını, bireyin kendini tamamen, her şeyiyle bırakarak kalıcı bir kişisel yenilenmenin getireceği faydalara çeviriyor. “Hayatınızı Değiştirecek Yedi Sessiz Dua” adlı altıncı bölümünde, buraya kadar anlattıklarını perçinleyen yazar, duanın devamlılığının önemine vurgu yaparak, dua etmenin iyi hissettiren, iyileştirici tarafını öne çıkarıyor. Kişinin bütün hayatını kendine nasıl çevireceğinin ipuçlarını aktarıp buradan eve, yani, kişinin özüne dönüşünde onun yoluna ışık tutacak önemli noktalar üzerinde duruyor.

Dr. Ellen Dickstein’ın, kitabın önsözünde yazdığı şu paragraf kitabın ve Guy Finley’in meramını yeterince açıklıyor aslında. Şöyle diyor Dickstein: “Guy’ın bu kitapta ortaya çıkarttığı süreç temel olarak bir bakış açısı değişimidir. Ne de olsa Yüce Zekâ veya Yaratıcı İlke kendini her yerde ifade etmelidir. Her bir çimen tanesinde, her bir meltemde, dalgaların hareketlerinde… Kendimiz de dahil her şeye nüfuz etmelidir. Peki onu neden algılayamıyoruz? Engel içimizde. O, biziz. Engeli oluşturan, bizi kendi hayal gücümüzün sınırlı dünyasında kıstıran Gerçek’i görmemizi engelleyen düşünce duvarıdır. Her zaman orada var olan şeyi görebilecek gözlere sahip değiliz. Guy’ın bu kitapta sağladığı şey de budur: “Gözleri” (ya da “Ben”i) değiştirmek için pratiğin sağlandığı, engellerin kaldırılabileceği ve bağlantının sadece yapılmadığı daha çok sonunda ortaya çıkarıldığı bir yaklaşım.” Duaların Kayıp Sırları, Dickstein’ın da belirttiği gibi, kişinin hakikate ulaşırken önündeki tek engel olan kendi ördüğü duvarı kaldırmaya yardımcı olan bir kitap.

Deniz Güneş Özalmete


Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
1
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win
Kültür Postası

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format