Dünya tarihi ilginç olaylarla dolu. Peki tarihteki ilkleri ne kadar biliyoruz? Dünya tarihinden önemli ilkler nelermiş, sizler için derledik. Buyurunuz, dünya tarihinden bazı ilkler…

YERYÜZÜNDEKİ İLK TAPINAK

ilkler

1995 yılından bu yana yapılan kazılarla insanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak Göbeklitepe, Şanlıurfa’da yer alıyor. 12 bin yıllık tarihi olduğu tahmin edilen Göbeklitepe, İngiltere’de yer alan bilinen en eski anıt Stonehedge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. “Dünyanın en eski tapınağı”, 15 Nisan 2011’de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi. Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü ”T” biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulundu.

DÜNYADAKİ İLK ROMAN

ilkler

Dünyadaki ilk roman, bir kadın tarafından yazıldı. 10-11. yüzyıllarda yaşamış Japon şair ve yazar Murasaki Shikibu tarafından kaleme alınan Genji’nin Hikâyesi‘nde (The Tale of Genji), Japon sarayı ahalisinden, yakışıklı, duyarlı, iyi bir dost ve sevgili olan Genji’nin öyküsü anlatılırken, dönemin Japonya‘sı da harikulade bir şekilde resmediliyor. 1010 yılı civarında yazılan romanın büyük bir kısmı Genji’nin aşklarına ayrılıyor. Genji’nin hayatına giren her bir kadın detaylı bir şekilde anlatılıyor.

UZAYDA YENİLEN İLK YEMEK

ilkler

ABD’li astronot Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan olarak bin yıl sonra bile hatırlanacak. Armstrong, beraber yola çıktığı aya ayak basan ikinci insan Buzz Aldrin’le başka bir ilke daha imza atarak ayda ilk yemek yiyen insanlar oldular. Armstrong ve Aldrin tercihlerini domuz pastırmasından yana kullandı.

İlginizi çekebilir:

Sütyenin tarihi

Sakal ve bıyık neden önemli?

Patates cipsinin tarihi

Sünnetin kökeni ya da sünnetin kısa tarihi