Tokay Gecko, ılık iklimlerde görülen bir kertenkele türüdür. En ilginç özelliklerinden biri göz kapağı olmadığı için gözünü yalayarak nemlendiriyor ve temizliyor olmasıdır.

Tokay Geckolar, erkeklerinin 15 inç (38 santimetre) uzunluğa ulaşmasıyla, dünyanın en büyük ikinci gecko türüdür. Tokay Geckolar, nesli tehlike altında olan yabani hayvan ve bitki türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında olmadığından, uluslararası ticareti düzenlemeye tâbi değildir.

Bu kertenkeleler, yeterince tehdit altındaysa ısırıkla savunmaya geçerler. Tokay Geckolar bazı yerlerde haşereleri avlamak için avlamak için kullanılır.

Tokay Gecko

Genel Özellikleri

Gece aktif olan bir canlıdır. Uzun süre evcilleştirilse de her zaman tetikte ve dikkatli olunması gereklidir. Adını aldıkları To-kay! To-kay! sesini çıkarırlar. Asla 2 erkek yan yana konulmamalıdır. Kuyruklarını yağ deposu olarak kullanırlar. Kuyruklarından tutulursa, birçok kertenkele türünde olduğu gibi savunma olarak kuyruklarını bırakırlar.

Boyut: Ortalama 10-12 inç (25-30 santimetre)

Beslenme: Tokay Geckolar doymak bilmeyen canlılardır. Hamam böcekleri, solucanlar, meyve kurtları gibi pek çok canlıyı yerler. Yem verilmeden önce vitamin ve kalsiyum ile zenginleştirilmelidir. Küçükler her gün, büyükler gün aşırı beslenmelidir.

Tokay Gecko

Kuluçka: 100 – 182 gün sürer. Dişiler yılda 2-3 defa yumurta bırakabilir.

Ömür: Ortalama 12 yıl olmakla birlikte, 20 yıla kadar yaşayabilirler.

Menzil Yaşam Alanı: Güneydoğu Asya ve Malaya Adaları; Kuzeydoğu Çin, Endonezya ve Tayland.

Yetişme Ortamı: Ağaçlar, çalılar ve kayaların üstünde veya çevresinde.

YİĞİT ALİ KIZILKAYA

blank

 

Doğal hayat tehdit altında