Edebi eserlerden alıntılar yapmak, iyi bir okuru belli eden bir harekettir. Edebiyatın uçsuz bucaksız kelimeler denizinde sizleri saracak, yeni dünyalar açacak, yepyeni fikirler/düşüncelerle tanıştıracak alıntılar… Sizler de kitapları okurken satırların altını çiziyor musunuz? İşte Kültür Postası‘nın altını çizdiği cümleler…

“Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar hırsızlığın çeşitlemesidir… Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.”

Khaled Hosseini – Uçurtma Avcısı

Edebi eserlerden alıntılar

“Simit yiyerek yürüyor. Tek tük geçenler dönüp ona bakıyorlar. Kılığı düzgün bir adamın sokakta simit yemesi yasaktır. Bütün yasaklar gibi bunun da bir kaçamak yolu yok mu? Simidi kır cebine sok. Tek elinle bir lokma koparıp kimseye sezdirmeden ağzına at. Ama ben dişlerim sağlamken ısıracağım.”

Yusuf Atılgan – Aylak Adam

Edebi eserlerden alıntılar

“Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru, insanlara karşı kendini koru!”

Zülfü Livaneli – Serenad

Edebi eserlerden alıntılar

“Sahipsiz bir elmas buldun diyelim, o senindir. Sahipsiz bir ada keşfettin, senindir. Aklına daha önce kimsenin aklına gelmeyen bir fikir geldi, hemen patentini alırsın, senin olur. İşte tıpkı bunun gibi, yıldızların sahibi de benim; çünkü onlara sahip çıkmayı ilk ben akıl ettim.”

Antoine de Saint-Exupery – Küçük Prens

Edebi eserlerden alıntılar