Dünya genelinde gelmiş geçmiş en çok satan 10 kitap listesini sizin için derledik. Bu arada, bu listede sadece tek cilt olarak satılan kitaplar yer almaktadır. İşte en çok satan 10 kitap:

10) Da Vinci Şifresi – Dan BROWN (2003)

Dünyaca ünlü roman 80 MİLYON‘dan fazla satmıştır. Kitabın konusu: Sembol uzmanı Robert Langdon, kendini bir anda gizemli bir cinayet olayının içinde bulur. Kurbanlar, torunu ve Robert ile birlikte Da Vinci tablosunda bir takım ip uçları bulan kriptoloji uzmanı Sophie Neveu’dur. Robert ile Sophie, gerçeğe ulaşabilmek için Paris’ten Londra’ya doğru yola çıkarlar.

9) Ayişe (SHE) – H. Rider HAGGARD (1887)

blank

Kitap 83 MİLYON satılmıştır. Ayişe, Cambridge’li bekar Ludwig Horace Holly ile manevi oğlu Leo Vincey’in çağlar öncesine uzanan bir efsanenin peşinde, Afrika’nın karanlık yüreğine doğru çıktıkları tehlikeli yolculuğun öyküsüdür. Yolculuğun sonunda , ölümün kucağında, tüyler ürperten Kor yer altı mezarlarında yaşayan, yabanıl Amahagger halkının gizemli ak kraliçesi Ayişe ile karşılaşırlar. Ayişe’nin ak örtüsünün ardında, Leo Vincey ile dostunu ölümcül güzelliğin ve aşkın onulmaz gizi beklemektedir.

8) Aslan, Cadı ve Dolap – C.S. LEWIS (1950)

blank

85 MİLYON satmıştır. C. S. Lewis’in Narnia Günlükleri kitap serisine bağlı bir kitap. 7 kitaplık Narnia Günlükleri serisinin 2. kitabıdır.Dört çocuk, kaldıkları evdeki dolabın içinden Narnia ülkesine bir geçit olduğunu fark ederler. Hikayemiz bir giysi dolabında başlıyor; çünkü o dolap olmasaydı Lucy, ne Narnia ülkesine açılan kapıdan geçerdi ne de Beyaz Cadı hakkında bir şeyler duyardı. Narnia, Beyaz Cadı”nın esareti altındadır. Tüm umutların tükendiği bir anda Aslan geri gelir. Beyaz Cadı, kimsenin tahmin edemeyeceği kadar uzun bir süre tahtta kalmıştır. Onu tahttan indirmeye gelince, hiç de öyle kolay bir iş değildir bu. Aslan adlı büyük kahramanın bir kez daha iş başına geçtiği duyulur. Beyaz Cadı, Edmund”u esir almıştır. Artık tek umut Aslan”dadır. Ancak büyük bir fedakarlıkta bulunması gerekmektedir.

7) On Küçük Zenci – Agatha CHRISTIE (1939)

blank

100 MİLYON‘dan fazla sattı. Konusu: Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası’ndaki ıssız bir malikâneye davet edilirler. Ancak malikâneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur. Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.
Konuklar bir süre sonra gizledikleri sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar…

6) Kızıl Köşkün Rüyası – Cao XUEQIN (1759-1791)

blank

100 MİLYON satmış olan kitap, Çin halk diliyle yazılmıştır ve son derece anlamlı, büyük ve harika bir eserdir. Bir çeşit otobiyografi ve bir anlamda da anı olan romanın yazarı Cao Xueqin’dir. Qing hanedanlığı dönemine ait etkili bir eserdir. 18. yüzyıl ortalarında yazılmıştır. Çin’in o dönemdeki yönetim şekli ve sosyal yapı yazar tarafından detaylı bir şekilde işlenmiştir.

5) Hobbit – J.R.R. TOLKIEN (1937)

blank

Kitap, dünya çapında 100 MİLYON sattı. İngiliz Dilbilim Profesörü ve roman yazarı J.R.R. Tolkien’ın olağanüstü bir titizlikle kurguladığı Orta-Dünya adlı fantastik/mitolojik bir evrende geçen Hobbit, yazarın bu evrende geçen masalları çocuklarına anlatmaya başlamasıyla bir kitap haline gelmiştir.

4) Küçük Prens –  Antoine de Saint- Exupery (1943)

blank

140 MİLYON satan kitap, dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biridir. Eserde bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır. Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlayan kitap yirmi yedi bölümden oluşur. Özellikle Küçük Prens’in yurdundan ayrılıp altı ayrı gezegene yaptığı gezileri anlatan bölümlerde bazı tipik yetişkin yaşam biçimlerinin eleştirisi yapılır.

3) Yüzüklerin Efendisi – JRR TOLKIEN (1954)

blank

150 MİLYON sattı. Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien’ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi’ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. 1997 ile birlikte, çok sayıda Türk okur da “okumuş olanlar” safına geçme fırsatı buldu. Kitabın Türkçe basımı Yüzüklerin Efendisi’ne duyulan ilginin evrenselliğini kanıtladı.

2) İki Şehrin Hikayesi – Charles Dickens (1859)

blank

Dünya çapında 200 MİLYON sattı. Dünya edebiyatının en önemli klasik yapıtlarından biri olan İki Şehrin Hikâyesi, Paris ve Londra arasında gelişen olay kurgusuyla, tarihin en hareketli anlarından birinin, Fransız Devrimi’nin ekseni etrafında biçimlenir.

1) Don Kişot – CERVANTES (1605)

blank

Dünya çapında en çok satan kitap denildiğinde ilk başı çeken kitap kuşkusuz Don Kişot’tur. 315 MİLYON sattı. Don Kişot’u bilirsiniz, hani şu ince-uzun, sakallı, şövalye romanları okuya okuya sonunda şövalye olmaya özenen roman karakteri. Dulcinea del Toboso’ya aşıktır, kendi gibi zayıf, çelimsiz Rocinante adlı bir atı vardır. Seyisi-yardımcısı-dostu Sanço Panza ile atışır sık sık. İşte yeldeğirmenlerine savaş açan bu aşık, yaşlı şövalye, Miguel de Cervantes Saavedra’nın yazdığı bu romanın başkahramanıdır.