Oyunculuğunun yanı sıra sesi ve yorumuyla da çok yönlü bir sanatçı olan Haluk Bilginer’in dizi ve filmler için söylediği şarkıları sizler için derledik. İşte en güzel Haluk Bilginer şarkıları…

Usta sanatçının şarkılarıyla birlikte hayatından kesitler de sunalım. Bilginer, 1954’te İzmir‘de doğdu. Bilginer, lise son sınıfta okulunun tiyatro koluna girdi ve Demokrat İzmir Gazetesi’nin açtığı liselerarası tiyatro yarışmasında ilk ödülünü aldı. Gençlik yıllarında İngiltere’de ünlendi. Öyle ki, İngiltere’deki bir dergiye “en seksi Türk” başlığıyla kapak bile oldu.

Usta oyuncunun hayatından kesitleri paylaşmaya devam edeceğiz. Ancak aralarda onun sesinden şarkılar da dinleyelim…

Sen De Başını Alıp Gitme Ne Olur – Haluk Bilginer


Önce Zeki Müren‘den Cem Karaca‘ya dek bir çok ses ve yorumdan dinlediğimiz “Sen De Başını Alıp Gitme Ne Olur” şarkısını bir de Haluk Bilginer‘den dinleyelim. Bu şarkıyı Suzan Kardeş‘in Makyaj Odası Şarkıları albümünde söylemişti Bilginer.

Böyle Bir Kara Sevda – Haluk Bilginer

Haluk Bilginer, 1987 yılında ilk defa Gecenin Öteki Yüzü adlı film çekimi için İstanbul’a geldi ve bu filmin setinde 1992’de evleneceği Zuhal Olcay ile tanıştı. Hayatını bir süre İstanbul-Londra arasında sürdürdü. İstanbul Kanatlarımın Altında, Usta Beni Öldürsene, Masumiyet, Kış Uykusu, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Neredesin Firuze ve Polis gibi efsane filmlerde rol aldı. Özellikle kült bir karaktere imza attığı 1998 yapımı Masumiyet’te Ankara Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

2008 yapımı Güneşin Oğlu filminin sonunda söylediği Böyle Bir Kara Sevda şarkısı neredeyse Zeki Müren yorumu kadar sevildi ve dinleyiciler tarafından bir o kadar sahiplenildi.

Su Olaydım Sana Doğru – Haluk Bilginer

1992 yılında evlendiği Zuhal Olcay’dan 2004 yılında ayrıldı. Pop müzik sanatçısı Aşkın Nur Yengi ile 2006 yılında evlenip 2012’de boşanan sanatçının bu evlilikten Nazlı adında bir kızı var.

Oyunculuğunun yanı sıra mükemmel de bir seslendirme sanatçısı olan Haluk Bilginer, birçok animasyon filme de sesiyle renk katmıştır. Örneğin Oyuncak Hikayesi filminin iki ana karakterinden Buzz Lightyear ve Buz Devri filmlerinin ana karakterlerinden kılıç dişli kaplan Diego, Haluk Bilginer’le adeta özdeşleşmiştir. Diego’nun sert görünüşünün altındaki yumuşacık kalbi, Bilginer’in buğulu sesiyle birleşip kalplerimizi fethetmişti.

Yer aldığı bir çok film ve dizide şarkılar seslendiren ve kıramadığı bir çok dostunun albümüne konuk olan büyük sanatçı Haluk Bilginer’in Demet Akbağ ile başrolünü paylaştığı İstanbul’un Altınları dizisinde seslendirdiği Anadolu Rock esintili Su Olaydım Sana Doğru adlı şarkıyla devam edelim.

Agâh Makamı – Haluk Bilginer

Senaryosunu Hakan Günday‘ın yazdığı; Haluk Bilginer’in başrolü Cansu Dere ile paylaştığı gerilim ve suç dizisi olan Şahsiyet, 2018’de internetten yayınlanmaya başladıktan sonra çok konuşuldu. Bilginer performansıyla büyülüyordu. Dizi için Hakan Günday’ın söz ve müziğini yaptığı Agâh Makamı şarkısını okuyan Bilginer, yine kendine hayran bırakmayı başarmıştı.