En iyi klasik kitap önerileri konusunda her kafadan bir ses çıkarken bir ses de bizden çıksın istedik! Kitap okumak, seyahat ederken zaman geçirmenin en iyi yollarından biridir, ancak evdeyken bile iyi bir kitap sizi daha önce hiç gitmediğiniz bir yere götürecektir. Kitapların olayı budur, ayaklarınızı bile kıpırdatmadan seyahat etmenize izin veriyorlar.

İnsanların zevkleri romantizmden bilimkurguya, girişimcilikten fantaziye kadar çeşitlilik gösteriyor fakat klasik kitaplar türünü gözetmeksizin yüzyıllar boyunca okuyucular için çok şey ifade etmiştir. Klasik kitapları ilkler ve en iyiler olarak tanımlayabiliriz, kendileri aynı zamanda beklenmedik, şaşırtıcı ve hikayelerinde sınırlarını aşan eklemeler barındırıyorlar, bu yüzden hala onları okuyoruz. Herkesin bir edebiyat klasiği tanımı vardır tanımınız ne olursa olsun, bu kitapların her zaman ayakta durduğunu ve ayakta durmaya devam ettiğini göreceksiniz. Bu yüzden sizin için seçtiğimiz ve en iyilerinden olduğunu düşündüğümüz 10 klasik kitap önerisi ile karşınıza geliyoruz! Birkaçının zaten listenizde olduğuna da bahse giriyoruz.

En iyi klasik kitap önerileri

1- Hayvan Çiftliği (George Orwell)

Hayvan Çiftliği aslında Stalin’in zulmünün bir alegorisidir. Hayvanların, onlara kötü davranıldığı için insanları devirip, isyan başlattığı bir çiftlikte geçiyor. Domuzlar yeni bir sisteme öncülük edip Yedi Emir’i kuruyorlar, çiftlik ilk başta başarılı oluyor ama daha sonra domuzlar güç için savaşmaya başlıyor, yıllar geçtikçe, domuzlar erkek gibi davranmaya başlıyor; giysiler giyiyor, yataklarda uyuyor ve viski içiyorlar fakat ahırdaki sıradan hayvanlar çaresiz bir vaziyetteler, zar zor yemek yiyip soğuktan titriyorlar.

En iyi klasik kitap önerileri

2- Jane Eyre (Charlotte Bronte)

Bir otobiyografi olan bu roman, bir kadının sosyal normlar, ahlaki yükümlülükler ve kişisel arzuların neden olduğu iç mücadeleleri konu alıyor. Anne ve babasını küçük yaşta kaybettikten sonra yaşadığı zorluklara nasıl dayanabildiğini ve nasıl doğru bir ahlaki görüşe sahip iyi bir kadın olarak büyüdüğünü anlatıyor. Jane Eyre, sırf toplum emrettiği için evlenmemeyi seçerek sosyal standartların üzerine çıktığını söylüyor bizlere. Kendisi bağımsız ve kendine güvenen biriydi. Sonunda evlendi, ama sadece aşk için.

En iyi klasik kitap önerileri

3- Moby Dick (Herman Melville)

Moby Dick, Ishmael adlı karakterin Pequod adlı gemide yaptığı balina avcılığının hikayesidir. Geminin kaptanı Ahab, bacağını kaybettiğinden dolayı intikam almak için Moby Dick adlı efsanevi balinanın peşindeydi. Yolculuk, fırtınalar gemilerini harap ettiğinden, insanlar akıllarını yitirdiğinden ve birçok kaza meydana geldiğinden, çok olaylı geçmişti.

En iyi klasik kitap önerileri

4- 1984 (George Orwell)

Hükümet tarafından kontrol edilen bir dünya. Onların politikalarının kölesisiniz ve itaat etmekten başka yapacak bir şeyiniz yok. İfade özgürlüğü yasak ve farklı düşünmek bile sizi bu dünyada hapse sürüklüyor. Hikayemizin kahramanı Winston Smith, böyle bir kabusta yaşamasına rağmen gerçeği öğrenmek için canla başla mücadele ediyor ve hükümete isyan bayraklarını gösteriyor. Kendisi daha sonradan Julia adında kendisine benzer düşünen birine aşık oluyor, ancak hükümet sonunda onların hapsedilmelerine yol açan gizli ilişkilerini öğreniyor. 1984, Nazizm ve Stalinizm’in tasviridir.

En iyi klasik kitap önerileri

5- Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck)

Bu hikayemizde Kaliforniya’da bir çiftlikte çalışmaya başlamak üzere olan iki göçmen arkadaş George ve Lennie hakkındadır. Lennie’nin yumuşak şeyleri sevmeyi seven ama sonunda yanlışlıkla onları öldüren hafif bir zihinsel bozukluğu var. Bu iki arkadaşta, bir toprak parçasına sahip olma ve orada

çiftçilik yapma hayalini paylaşıyorlar. Daha sonradan bazı çiftçilerle tanışıyorlar, saf ve biraz zayıf olan Lennie, çoğu zaman diğer erkekler tarafından zorbalığa uğruyor. George ve Lennie birbirlerine çok düşkün olup ve birbirlerini kardeş olarak görüyorlardı, sonra Lennie yanlışlıkla Curley’in karısını öldürüyor. George daha sonra Lennie’yi öfkeden değil, sevgili arkadaşına acıdığı için kafasından vuruyor.

En iyi klasik kitap önerileri

6- Yüzyıllık Yalnızlık (Gabriel García Márquez)

Yüzyıllık Yalnızlık, ensest Buendia ailesi tarafından kurulan kurgusal bir Kolombiya kasabası olan Macondo’nun tarihini gösteriyor bizlere. Kasaba, çingeneler onlarla ticaret yapmak için gelene kadar dünyadan uzak izole bir haldeydi. Çok geçmeden kasaba bölgedeki diğer kasabalara açıldı. İç savaşlardan, hava koşullarına bağlı yıkımlardan ve vebalardan muzdaripti. Márquez’in en iyi eseri olarak kabul edilen Yüz Yıllık Yalnızlık, sosyal ve politik alegorilerin gerçekçiliğini yakalayan bir destanı tasvir ediyor.

En iyi klasik kitap önerileri

7- Dolaptan Temaşa (Ahmet Mithat Efendi)

En iyi klasik kitap önerileri listemizin yedinci sırasında bir Türk klasiği var… Yeniçeriliğin mevcut olduğu zamanlardaki eğlenceleri anlatma amacı olan eser, helva sohbetlerinden tutun da kılık kıyafet hatta kullanılan eşyalara kadar bize bilgi sunan kısa fakat zengin bir içeriğe sahiptir. Gerilim, komedi hatta cinayete kadar varan olayları bünyesinde barındıran eser bize dönemin yaşayışı hakkında bilgi vermektedir.

En iyi klasik kitap önerileri

8- Genç Bir Doktorun Anıları (Mihail Bulgakov)

Tıp fakültesinden mezun olan genç bir doktor şehir merkezinin çok uzağında ücra bir kasabada yaşayan insanlar için gönderilir. Bu insanların zihniyeti oldukça bunalımlı ve karamsardır. Doktorun burada edindiği deneyimler onun için aslında bir ders niteliğindedir.

‘’Bir yıl geçti, yeni bir yıl daha geçecek ve bu da geçen yıl gibi bir yığın sürprizlerle dolu olacak. Demek ki öğrenmeye boyun eğmek gerekiyormuş.’’ Böbürlenerek geldiği bu kasaba ona yenilikler katmış ve çok şey öğretmiştir.

En iyi klasik kitap önerileri

9- Gulyabani (Hüseyin Rahmi Gürpınar)

En iyi klasik kitap önerileri listesinde bir başka Türk edebiyatı klasiği var sırada: Gulyabani. Eser bilimsel düşünceyi savunan içinde bolca batıl inanç unsuru barındıran ve bu yolla saf insanların nasıl kandırıldığını anlatır. Hüseyin Rahmi eserinde bu hurafelerin doğurduğu korku durumuyla alay etmektedir aslında. Romanın asıl kaynağı ise Hüseyin Rahmi’nin çocukluğunda çevresinde fazla sayıda olan kadınlar ve onların aralarında geçen olaylar ve hikayelerdir.

En iyi klasik kitap önerileri

10- Dönüşüm (Franz Kafka)

Dönüşüm, Franz Kafka’nın uzun öykü olarak nitelendirdiği en tanınmış eseridir. Gregor Samsa’nın bir sabah böceğe dönüşmesi ile başlayan, metafor üzerine kurulu bir sistem eleştirisi olan dönüşüm, oldukça kısa ama özüne bakılınca bir başyapıttır. Gregor Samsa sisteme başkaldırmasıyla insanlar tarafından ötekileştirilmiştir.

İlginizi çekebilir:

Joseph Campbell’in “Tanrının Maskeleri” dizisi hakkında

Edebi eserlerden alıntılar

Üç başlıkta Nâzım Hikmet

7 başlıkta Attila İlhan kimdir?

Üç kitap tavsiyesi