Eril enerji ve dişil enerji nedir?

Eril enerji ve dişil enerji hayatın dengesini oluşturur daha dengeli ya da daha mutlu yaşamamıza da olanak tanır. Peki bu eril ve dişil enerji nedir? Nasıl dengelenir?


Eril enerji ve dişil enerji hayatın dengesini oluşturur daha dengeli ya da daha mutlu yaşamamıza da olanak tanır. Peki bu eril ve dişil enerji nedir? Nasıl dengelenir?

Eril enerji ve dişil enerji nedir?

Dişil enerji hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunur. “Yin” dişil enerjiyi temsil ederken “Yang” eril enerjiyi temsil eder. Dişil enerji beynin sağ tarafına hitap ettiği için yaratıcılığı ortaya çıkarır. Hoşgörü, sevgi, şefkat gibi duyguları ön planda tutar. Gözlemcidir ve sezgilerine kulak verir. İnsan olmanın özgürlüğünü yansıtır ve yaşamı olduğu gibi kabullenir. Şefkatli yaklaşımından güç alarak oldukça affedici davranır. Eril enerji ise tam zıttıdır. Mantıkla hareket eder ve beynin sol tarafını temsil eder, kuralcı ve planlıdır. Eril enerjimiz atak ve rekabetçi yönümüzü temsil ederken dişil enerjimiz edilgenliği temsil eder. Duyguların bir uzantısı olan dişil enerji, harekete geçmek için motive edilmek ister fakat eril yönümüz ilk harekete geçen taraftır, motivasyona ihtiyaç duymaz.

Görüldüğü üzere eril ve dişil enerji birbirini harekete geçirmek için yaratılmış iki dişli gibidir. Biri olmadan diğeri de olmaz. Önemli olan bu iki enerjinin dengede ve uyumlu olmasıdır. Dengeli olmalı ki yaşadığınız hayat da dengeli olsun. Çünkü bu enerjiler aşk, evlilik, arkadaşlık gibi sosyal ve duygusal bağların temelini oluşturur. Cinsel benliğini baskılama, toplumsal bakış açıları sebebiyle dürtüleri görmezden gelme gibi davranışlar eril enerjinin yükselmesine dişil enerjinin düşerek dengeyi bozmasına sebep olur bu da vajinismus, adet sancıları gibi pek çok sorunu beraberinde getirir. Bir diğer örnek de görünüşü oldukça dikkat çekici, güzel kadınların sosyal çevresinde “erkek Fatma” gibi terimlerle tanımlanmasıdır.

Eril ve Dişil enerji nasıl dengelenir?

Benliğinizi keşfetmek ve dişil enerjinizi parlatmak istiyorsanız az önce bahsettiğimiz eril, dişil enerji özelliklerini göz önüne alarak başlayabilirsiniz. Örneğin resim yapmak, bir şeyler yazmak ya da dans etmek sizi besleyecektir. Duygularınıza kulak verin ve kim olduğunuzu ne hissettiğinizi ve ne yapmak istediğinizi şöyle bir gözden geçirin. Kendinizi tanımaya fırsat verin. İçsel yolculuğunuz boyunca atacağınız her adım dengelenme yolunda size ışık olacak. Tabii bu dengelenme biraz zaman alabilir sabırlı olmalı ve istikrarınızı korumalısınız.

Parmağımızı şıklattığımızda her şeyin belli bir düzene oturmasını beklemek yalnızca bir mucizeyle mümkün olur. Şu da unutulmamalıdır; dişil enerji ya da eril enerjide bulunan özellikler yalnızca kadınlara ya da yalnızca erkeklere ait diye bir kural yok. Kadın erkek fark etmeksizin sizin için uygun olan özelliği yükselterek eril ve dişil enerjinizi dengeleyebilirsiniz. Unutmayın ki değerli olan sizsiniz, “el alem ne der” baskısından uzaksınız. Bunu hatırladıkça öz güveniniz ve başarınız da artacaktır. Peki dengeye ulaşmak için neler yapmamız gerekir?

İçimizdeki olumsuz duygu ve düşünceler hatta yargılar dişil enerjimizi aşağı çeker bu sebeple ilk önce bu duygulardan arınmalı ve kendinizi her şeyinizle, olduğu gibi kabullenerek sevmelisiniz. Kadın gruplarına karışmalı, öz bakıma önem vermelisiniz. Banyo yaparken mumlar, tütsüler yakarak kendinizi şımartın. İç dünyanızla konuşarak değerli olduğunuzu ve sevilmeyi hakkettiğinizi sıklıkla hatırlayın. Topraklanın, doğa yürüyüşlerine çıkın. Eril, dişil enerjilerini dengeleyici yoga ve meditasyonlar yapın. Günlük tutarak içsel yolculuğunuzun iyileşmesine, yeniden doğmasına ve dengelenmesine tanık olun.

https://kulturpostasi.com/caz-muzigin-tarihi/”

Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Kültür Postası

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format