Etiket: Sibel Gündüz

Farklı bir animasyon: Ruben Brandt Collector

Animasyon filmlerin hep bir ilgi alanı dahilinde izlendiği yargısı olan birinin önerisi olarak Ruben Brandt Collector filmine dair bir yazı bu. Genel anlamda okul tatillerinin vazgeçilmezi animasyon filmlere ön yargım bu şekilde oluşmuş olmalı. Küçük ayılı, büyük oyuncaklı hoplayan zıplayan varlıklar tabi ki ilgi alanımın dahilinde olamıyor.

Daha fazla oku

Parasite ve Güney Kore sinemasına dair

Parasite Güney Koreli Bong Joon-ho’nun 72. Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ile dönen ve bu senenin de Oscar adayı olması beklenen son filmi. Yönetmeni Memories of Murder, Okja, Snowpiercer, Madeo ve Leos Carax ile birlikte yönettikleri Tokyo! filmlerinden anımsayacaksınız (en azından yazdığım bu filmleri izlemenizi tavsiye ederim).

Daha fazla oku

“Şahsiyet”ini hatırla

Şahsiyet sadece bir dizi, Hakan Günday‘ın kaleminden Onur Saylak elinden…
Hakan Günday’ın “Kinyas ve Kayra” ile “Piç” severek okuduğum kitapları arasında, hatta teşekkürlerimle, sayesinde Ryu Murakami’yi tanıyıp Celine’in de müstesna bir yazar olduğuna hükmetmiştim.

Daha fazla oku

Paramparça: ‘Kesik’ten sonra Fatih Akın

Cannes’da Diane Kruger’ın ”En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandığı, Fatih Akın’ın son filmi In the Fade (Paramparça), ayrıca Almanya’nın Oscar adayı olmuştu, alt bilgi olarak yabancı dilde en iyi film ödülünü “Fantastic Women” ile Sebastián Lelio almıştı ve ayrıca film bize bir de dünyalar güzeli bir trans kadın ile tanıştırmıştı.

Daha fazla oku
Yükleniyor