Fotoğraflarla Japon İmparatorluğu’nun düşüşünü anlatmaya geçmeden önce kısa bir giriş yapmak gerekiyor sanırım. 1945 yılına gelindiğinde; Japonlar, Güney Batı Pasifik’teki Marianas ve Filipinler cephelerinde yaklaşık iki yıl süren kesintisiz bir mağlubiyet yaşadı. Haziran ayında; 80 günden fazla süren savaşın ardından Müttefik kuvvetler, her iki tarafta da 150.000’den fazla kayıp ve on binlerce sivilin öldürülmesiyle birlikte Okinawa‘daki Japon İmparatorluğu’nun adasını ele geçirdi.

Japon

Okinawa, Japon istilasının acılı bir önizlemesi olarak görüldü ve Müttefik generalleri, meydana gelebilecek büyük çaplı kayıpların olabileceğini öngördü.

Japon

Nazi Almanyası‘nın yenilgisinden sonra Sovyetler Birliği, 1941’den bu yana güçlü Kwantung Ordusu’na karşı bir denge unsuru olarak savaşa katılan Avrupa kuvvetlerini Uzak Doğu’ya dağıtmaya ve bölgeyi 40 parçaya bölmeye başladı.

Japon

ABD Deniz Kuvvetleri tarafından kabul edilen ada stratejisi, B-29 bombardıman uçaklarını Japonların adalarına başarıyla getirdi ve yeni tasarlanmış atom bombaları Hiroşima ve Nagasaki‘ye atıldı.

Japon

Japon

Japon