Temizlik için kullanılan malzemelerin çoğu fazla kimyasal madde içeriyor. Bu kimyasallara sık ve yoğun maruz kalınması halinde solunum yollarında önemli hasarlar ortaya çıkıyor. Özellikle astım, kronik bronşit, KOAH gibi hastalıkları olan kişiler daha ciddi sağlık sorunları yaşayabiliyor. Çocuklar ve evde yaşayan hayvanlar için de zehir etkisi yaratan bu görünmez kimyasalları hayatımızdan çıkarıp kendi temizlik malzemelerimizi yaratmak o kadar da zor değil. Hepsi denenmiş ve güzel sonuçlar alınmış bu tarifleri sizler için bir araya getirdik.

ÇAMAŞIR DETERJANI

kimyasal

Malzemeler

1 litre su

1 bardak zeytinyağlı sabun tozu

1 bardak çamaşır sodası

Yarım bardak boraks

Hazırlanışı

Su kaynadıktan sonra içine diğer malzemeleri ekleyerek karışımı hazırlıyoruz. Her yıkamada çamaşır makinesinin deterjan bölümüne bir çay bardağı kadar koyarak kullanabilirsiniz.

YUMUŞATICI

kimyasal

Malzemeler

1 bardak su

1 çorba kaşığı karbonat

1 kahve fincanı elma sirkesi

Birkaç damla uçucu güzel kokulu yağ

Hazırlanışı

Ilık suyun içine bütün malzemeleri katıp dağılana kadar karıştırıyoruz. Yumuşatıcı gözüne her yıkamada bir kahve fincanı eklenebilir. Elma sirkesinin yumuşatıcı özelliği bu karışım için çok önemli, hatta sadece elma sirkesi kullanılarak da çamaşırları yumuşatmak mümkün.

CAM TEMİZLEYİCİ

kimyasal

Malzemeler

Yarım litre sirke

Yarım litre su

Birkaç damla arap sabunu

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra camlara püskürtülerek uygulanabilir. Sirkenin parlatıcı özelliği güzel sonuçları beraberinde getiriyor.

BULAŞIK DETERJANI

kimyasal

Malzemeler

1 bardak kaynar su

1 bardak zeytinyağlı sabun tozu

1 yemek kaşığı boraks

1 yemek kaşığı karbonat

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri bir araya getirip jel kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz.Kimyasal içeren bulaşık deterjanları kadar köpürmese de hijyenik bir çözüm.

LAVABO AÇICI

kimyasal

Malzemeler

Yarım bardak karbonat

Yarım bardak sirke

1 litre su

Hazırlanışı

Yarım bardak karbonatı ve yarım bardak sirkeyi tıkalı olan lavaboya döküyoruz. 15 dakika bekledikten sonra bir çaydanlık dolusu kaynar suyu gidere boşaltarak tıkanıklığı gidermek mümkün.

BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI

kimyasal

Malzemeler

Çeyrek bardak deniz tuzu

2 yemek kaşığı limon tuzu

1 bardak boraks

Yarım çay bardağı limon veya mandalina suyu

Hazırlanışı

Tuzları karıştırıp rondodatoz haline getiriyoruz. Boraks ve limon suyunu ekleyip şekillendirilebilir. Ya da bir kaba alınarak kaşıkla da bulaşık makinesinin deterjan gözüne konulabilir.

YÜZEY TEMİZLEYİCİ

kimyasal

Malzemeler

Yarım litre sirke

Yarım litre su

5-6 tane portakal

Hazırlanışı

Portakal kabuklarını sirkenin içine atıp, ağzı sıkıca kapalı bir kapta iki hafta boyunca bekletiyoruz. Ardından kaptan çıkardığımız kabukları yarım litre suya ekliyoruz. Portakal kokusuyla, sirke ise parlatıcı ve anti bakteriyel özelliğiyle yüzeyleri pırıl pırıl yapıyor.