Hıdırellez hakkında bilmeniz gerekenler

Hıdırellez ya da Hıdrellez dediğimiz bu özel günün kökenlerini araştırdınız mı hiç? Hıdırellez'in kökeni, Hıdırellez ritüelleri veya Hıdırellez hakkında bilmeniz gerekenler...


Bu yazı; Hıdırellez’in kökeni, Hıdırellez ritüelleri veya Hıdırellez hakkında bilmeniz gerekenler ile ilgili bir yazıdır! Bu özel günün kökenlerini araştırdınız mı hiç? Eskiden Ruz-I Hızır (Hızır Günü), yazın başlangıcı denilen Hıdırellez veya Hıdrellez, halk arasında yaygın inanışlara göre Hızır ile İlyas’ın bir araya geldiği gündür.

Bir inanışa göre… diye başlayan geleneklerin en eğlencelisi Hıdırellez desek kimse itiraz etmez. Ağaçlara bağlanan dilekler, geleceğine inanılan Hızır için çizilen hayaller, mahallenin ortasına kurulan ateş ve son yıllarda hayatımıza giren Ahırkapı eğlenceleri…

Hadi gelin bu geleneklerden en çok uygulananları sıralayalım ve dilek dilemek için kendimize içlerinden bir yöntem seçelim!

Hıdırellez denince ilk akla gelen gül ağacı altına gömülen dilek kağıtlarıdır. Dilekler bir kâğıda yazılır, gül ağacına asılır ya da toprağına gömülür. Ertesi gün, kâğıtlar, yazısı suyun yüzeyine gelecek şekilde bırakılır.

Şüphesiz herkesin bildiği bir diğer gelenek ise dilek tutularak ateş üzerinden 3 kez atlanması.

Bir diğeri de dilek tutularak toplanan 41 taşın bir yıl boyunca saklanmasıdır. Diğerlerine göre daha çok emek gerektiren bu gelenekte, 1 yıl boyunca saklanan 41 taş, 5 Mayıs günü suya bırakılır ve yenisi toplanır.

Baklagillerin, yiyecek kaplarının, kumbara, para kesesi ve hatta cüzdanların ağzı 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece boyunca açık bırakılır. Böylece eve bolluk ve bereket getirdiğine inanılır.

Yine 5 Mayıs gecesi yapılan çamurdan evin içine buğday konur ve çamurdan evin başında dilekler dilenir.

Anadolu‘da en yaygın geleneklerden biri de; doğanın içinde yapılan uzun yürüyüşler. Baharın tazeliğini sembolize eden çiçek ve otları toplanır ve bu otlarla kaynatılan suda yıkanılır. Böylece baharın tazeliğinin bedenimizle buluştuğuna inanılır.

Gelenekler şehirlere, insanlara ve adetlere göre değişkenlik gösterse de, baharın gelişini kutladığımız 5 Mayıs gününde ortak amaç, herkes için bolluk ve berekettir.

Her toplulukta kışa girişi, hasat zamanını ve bahara geçiş dönemi gibi mevsim değişimlerini karşılamanın bir töreni vardır. Hıdırellez ritüelleri değişse de baharın gelişini kutladığımız bu günde, her zaman bolluk ve bereket getirmesi amaçlanmıştır.


Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
0
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Kültür Postası

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format