Dünya sineması, ilk Afgan kadın yönetmen Saba Sahar’e suikast girişimiyle şok yaşadı. Polislik eğitimi alan, Afganistan’ın en tanınmış oyuncularından ve yapımcılarından biri olmasının yanı sıra ilk kadın yönetmeni de olan Saba Sahar, başkent Kabil’de vuruldu. Eşi Emal Zaki’nin ifadesine göre 44 yaşındaki yönetmen, aracındayken silahlı saldırıya uğradı.

Silahlı üç kişinin aracına ateş açtığı Sahar, hastanede tedavi altına alınırken, iki korumasının da yaralandığı, ancak şoförünün ve araçtaki bir çocuğun saldırıdan yara almadan kurtulduğu öğrenildi. Karnında dört kurşun bulunan Sahar’ın 20 saat yoğun bakımda kaldığı ve hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi.

Afgan kadın

Taliban’ı eleştirmesiyle tanınıyor

10 yıldan uzun bir süredir polis olarak çalışan, kısa süre önce cinsiyet meselelerini denetleyen özel polis güçlerinin yardımcılığına atanan ilk Afgan kadın yönetmen Sahar, polislik bilgilerini eleştirmenlerce büyük beğeni alan belgeseller ve filmlerinde kullanmasıyla biliniyor. Sahar, aynı zamanda Taliban’a yönelttiği eleştirilerileriyle ve muhafazakar erkeklerin hakimiyetindeki toplumsal ve siyasi kurumlar üzerinde kurduğu baskılarla tanınıyor.