İzlenmesi gereken IMDb listesindeki en iyi aksiyon filmleri sizler için derledik. Buyurun efendim…

Dıe Hard (Zor Ölüm) – 1988

Konusu

John McClane,  Los Angeles’a Noel tatilini ayrı olduğu karısıyla geçirmeye gelen New York polis dedektifidir. McClane karısının ofis partisinin başlamasını beklerken teröristler binanın kontrolünü ele geçirir. Teröristlerin lideri Hans Gruber ve adamları rehineleri bir araya toplarken dedektif McClane gizlice kaçmayı başarır. Yanında sadece bir silahı olan McClane’in teröristlerle hayecan ve aksiyon dolu mücadelesi başlar.

Oyuncular

Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia, Robert Davi ve William Atherton.

Yönetmen

John McTiernan

300 (300 Spartalı) – 2006

Konusu

M. Ö. 480 yılında geçen Thermopylae savaşını konu alan film, Frank Miller’in grafik romanından uyarlanmıştır. Sparta ordusu ile Pers (şimdiki İran) ordusu arasında başlayan savaş tüm Yunanistan’ın Persler’e karşı birlik olmasını sağlar. Sparta Kralı Leonidas ve emrindeki 300 iyi savaşçı Spartalı’nın Pers Kralı Xerxes’in büyük ordusuna karşı ölümüne bir savaşı, dünyada ilk demokrasinin kuruluşuna yol açacaktır.

Bu iyi savşaçı olarak yetiştirilmiş 300 asker, şartların zorluğuna rağmen ve ölmek pahasına Perslilerle savaşmaya hazırdır. Öte yandan konsey savaşmama kararı alarak bir hata yapar.

Oyuncular

Gerard Butler, Lena Headey, Rodrigo Santoro, Vincent Regan, David Wenham ve Tom Wisdom.

Yönetmen

Zack Snyder

Guardıans of the Galaxy (Galaksinin Koruyucuları) – 2014

Konusu

Küçük yaşlarda annesini bir hastalıktan dolayı kaybeden bir çocuk uzaylılar tarafından kaçırılır ve kendi amaçları için eğitilir. Sonunda hırsız olan ve kendisine Star-Lord lakabını takan maceracı Peter Quill, bir küre çalarak başını belaya sokar ve hırslı ve ihtiraslı bir kötü adam olan Ronan’la başı derde girer.

Ronan’ın amacı küreyi ele geçirerek tüm evreni tehdit altına alabilmektir. Quill, ondan kurtulmak isterken bir anda kendisini birbiriyle hiçbir ilgisi olmayan uyumsuz bir ekibin içerisinde bulur.

Oyuncular

Chris Pratt, Zoe Saldana, Lee Pace, Benicio Del Toro, Dave Bautista ve John C. Reilly.

Yönetmen

James Gunn

Gladıator (Gladyatör) – 2000

Konusu

İmparator Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da bir general olan Maximus imparatorluğun hiyerarşik basamaklarında gitgide yükselmektedir. Babasının kendisini kayırmak yerine Maximus adındaki bu yabancıyı el üstünde tutması da tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız etmektedir.

Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi yönünde emrini çıkarmak için fazla beklemez. Maximus ölümden zor kurtulur ve gladyatörler arenasına sürgün edilir. Yıllar sonra Roma’ya geri dönen güçlü gladyatör Maximus’un tek amacı vardır: Commodus’u öldürmek ve ailesinin intikamını bir an önce almak.

Oyuncular

Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Oliver Reed, Connie Nielsen, Richard Harris ve Derek Jacobi.

Yönetmen

Ridley Scott

Deadpool (2016)

Konusu

Doktorların teşhisleri sonunda kanser olduğu ortaya çıkan Wade Wilson’ın bilinen tedavi yöntemleri dahilinde hayatta kalma ihtimali yoktur. Sevdiği kadını bu acılı süreci izlemekten kurtarmak için onu terk eden Wade, kendisine tedavi umudu sunan bir bilimsel projeye katılır. Akla gelmeyecek acılara göğüs geren Wade, her şey sona erdiğinde üstün yetenkelere sahip olur.

Alışıldık süper kahramanlara hiç benzemeyen, umursamaz, tuhaf bir espri anlayışı olan Deadpool, hayatını mahvolma noktasına getirenlerden intikam alma peşine düşecektir.

Oyuncular

Ryan Reynolds, Morena Baccarin, Ed Skrein, Gina Carano, Jed Rees, Andre Tricoteux ve T.J. Miller.

Yönetmen

Tim Miller

Kıll Bıll Vol. 1 (2003) ve Kıll Bıll Vol. 2 (2004)

Konusu

Bill tarafından yönetilen bir Suikast Çetesi’nin üyesi olan Gelin, düğünü sırasında saldırıya uğramıştır ve kilisedeki herkes öldürülmüştür. Gelin, karnındaki bebeğini düşürmüş ama hayatta kalmayı başarmıştır. 5 yıl boyunca komada kalan genç kadın, bir mucize eseri hayata geri dönmüştür. Artık tek amacı vardır: Ona pusu kuran Bill ve adamlarını teker teker öldürmek…

Oyuncular

Uma Thurman, Lucy Liu, David Carradine, Michael Madsen, Julie Dreyfus ve Daryl Hannah.

Yönetmen

Quentin Tarantino

The Dark Knıght (Kara Şövalye) – 2008

Konusu

Gotham City’de, Joker ve adamları bir mafya bankasını soyarlar. Soygun sırasında Joker tarafından yönlendirilen adamlar teker teker birbirlerini öldürürler ve Joker parayla birlikte tek başına bankadan çıkar.

Halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa dönen Gotham Sokakları’nın yeniden kurtarıcılığını üstlenen Batman’in hikayesini anlatan filmde Batman, yeniden kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu anlamı da sorgulamaya başlar. O aslında suçluların sayısını azaltıyor mudur yoksa çoğaltıyor mudur bunu gerçekten anlamak isteyecektir.

Oyuncular

Christian Bale, Heath Ledger, Michael Caine, Melinda McGraw, Aaron Eckhart,  Gary Oldman ve Morgan Freeman.

Yönetmen

Christopher Nolan