Dünya gündemini sürekli meşgul eden bir konu olan Kuzey Kore ve Güney Kore meselesinin kökeni nedir? Kuzey Kore ve Güney Kore neden ayrıldı?

Kore devleti 1900’lerin ilk yarısını Japon işgali altında geçirdi. Bu yıllarda Asya içindeki ilerleyişini sürdüren Japonlar Kore’de acımasız bir sömürge idaresi kurdu. 1945 yılındaki bağımsızlığa kadar Kore’de Japon idaresine karşı mücadele eden birçok hareket ortaya çıktı. 2. Dünya Savaşı başlayınca Japonların durdurulması durumu gündeme geldi.

Kore neden birbirinden ayrıldı?

Sovyetlerin başkanı Stalin‘in, Japonya’ya savaş açmadan önce Kore’ye bağımsızlık tanınacağı konusunda istediği güvence verildikten sonra Sovyetler, Ağustos 1945’te Japonya’ya savaş açtı ve Sovyet ordusu (Kızılordu) Japon işgali altındaki Kore’ye girdi. Kızılordu’nun gelişiyle Kore’nin kuzeyi Japon işgalinden kurtuldu. ABD bu bölgeyi SSCB’ye bırakmak istemeyince Eylül 1945’te ABD askerleri Kore’nin güneyine çıktılar. Böylelikle Kore fiilen ikiye bölünmüş oldu. Böylelikle “Kuzey Kore ve Güney Kore neden ayrıldı” sorusunun cevabını tarihsel süreçte anlamış olduk. Gelelim sonrasına…

1948’de Birleşmiş Milletler gözetiminde seçimler yalnızca ABD işgali altındaki güneyde yapıldı. Bunun sonucunda Güney Kore’de Kore Cumhuriyeti; Kuzey Kore’de ise Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kuruldu. ABD, Güney Kore’yi desteklerken Sovyetler Birliği ise Kuzey Kore’yi destekledi ve iki hükümet de tüm Kore Yarımadası üzerinde egemenlik iddia etti.

Kore Neden Ayrıldı

1950-53 yıllarında Türkiye‘nin de güney lehine asker gönderdiği “Kore Savaşı” diye bilinen bir savaş çıktı. 2000’li yıllarda Güney’de liberal hükümetler ve Kuzey’de önceki yönetimlere kıyasla daha dostane iki taraf arasında ilişkilerde iyileşme başladı.

Fakat bu düzelmeler Kuzey Kore’nin nükleer silah elde etmesine karşı çıkan muhafazakar Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak döneminde büyük ölçüde tersine döndü. Günümüzde Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, nükleer silahlanma konusundaki sert tavrı ve dünyaya karşı provoke edici söylemleri nedeniyle hep gündemde olmaya devam ediyor.