Türk edebiyatının usta kalemlerinden Latife Tekin 9 yıl sonra 2 romanla döndü… Latife Tekin, Manves City ve Sürüklenme ile yaşadığımız acımasız ve hoyrat günlere ayna tutuyor. Latife Tekin’in Manves City ve Sürüklenme romanları Can Yayınları etiketiyle okurlarla buluşuyor.

Manves City romanı

Latife Tekin, Manves City romanında yıllar sonra hapisten çıkıp memleketine dönen Ersel’i anlatıyor. Büyük şirketlere teslim olan Erice adlı bir beldede yaşananları gözler önüne seren Tekin, Manves City’de yepyeni, duru bir dille işsizleri, yoksulları, ağaçları, çocukları; bu büyük yıkıma direnenleri yazıyor.

Ersel, dev üretim tesislerinin ve fabrikaların ele geçirdiği bir Erice’yle karşılaşır. Yuvası dağılmış olan Ersel kayıplara karışan üvey kızının peşine düşer. Bu dokunaklı yolculuğunda, yerel bir gazetede yazılarıyla halkın sesi olan çocukluk arkadaşı Nergis, ona eşlik edecektir. Manves City, yoksullaşan insanların, yok edilen doğanın, katledilen kadınların, kirlenen derelerin, acımasız holdinglerin, günümüz Türkiye’sinin romanı.

Sürüklenme romanı

Sürüklenme adlı diğer yeni romanında Latife Tekin, görünüşte sivil toplum örgütü gibi işleyen bir oluşumun destekçisi olan isimsiz anlatıcı’yı anlatıyor. İsimsiz anlatıcı, bir yolculuk dönüşü, önce uçakta karşılaştığı tekinsiz bir kişinin, sonra bir kâhini andıran karizmatik taksicinin, hatta gökyüzü ve yeryüzündeki tarifsiz güçlerin tesiri altında sürüklenip durur.

Örgüte kaynak temin etmek için Türkiye’deki büyük şirketlerin yuttuğu beldelerde ve Rusya‘dan İngiltere‘ye, Yunanistan‘dan Almanya‘ya yolculuk eden anlatıcı, bir taraftan örgütün kuruluş amacı konusunda, lideriyle derin bir hesaplaşma içine girer.

Diğer taraftan da kimsesiz, ayrıksı ve ele gelmez gençlere sahip çıkarak kendi hayatına anlam vermeye, yaşadığı derin hüsranı ve zamanımıza has yersiz yurtsuzluk hissini, sevgi açlığını tedavi etmeye çalışmaktadır.