Sembolik anlamı olan meşhur kavuk yeni sahibini buldu! Kel Hasan Efendi, İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, Ferhan Şensoy gibi Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun ve tuluat sanatının ustalarının taşıdığı kavuğun son sahibi Rasim Öztekin, kavuğu Şevket Çoruh’a devredeceğini açıkladı.

Kavuğu dört yıl önce Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle ustası Ferhan Şensoy’dan teslim alan Rasim Öztekin, yaşadığı kalp rahatsızlığı yüzünden tiyatro yapamadığını belirterek; “Kavuğu aldığım yaz, kalp yetersizliğinin yanına ciddi ritm problemleri de eklenince doktorum canlı performansı yasakladı.” ifadelerini kullandı. Öztekin konuyla ilgili şunları söyledi:

“Çok bekletmeden devretmeye karar verdim”

kavuk

Kalbim, Kavuk’lu olarak tiyatro yapmama izin vermedi. Aslında bir bakıma kalp hastalığı nedeniyle çok sevdiğim tiyatrodan malulen emekli oldum. Projeyi, senaryosunu, çalışma koşullarını seçebildiğim, yorulduğumda dinlenebildiğim sinema ve dizi projelerinde yer alarak sanatın içinde bir şekilde var olarak moral buldum. Durum böyle iken, kavuğu çok bekletmeden bir tiyatrocu kardeşime devretmeye karar verdim.”

kavuk

“Zorlu koşullarda tiyatro yapmaya çalıştı”

“Büyük özverilerle ‘Baba Sahne‘yi kuran, zorlu koşullarda tiyatro yapmaya ve tiyatroyu yaşatmaya çalışan Şevket Çoruh’a Türk Tiyatrosu’na bugüne kadar yaptığı ve yapacağı katkılardan dolayı kavuğu devredeceğim. Tiyatroya gönül verenleri 20 Eylül’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek Kavuk Devir Teslim Töreni’ne bekliyoruz”

kavuk

Dümbüllü’nün fesi de Çoruh’ta

Öte yandan Müjdat Gezen, İsmail Dümbüllü’nün kendisinde bulunan fesini daha önce Baba Sahne’nin açılış töreni sırasında eski öğrencisi Şevket Çoruh’a devretmişti.

Bu arada, geçtiğimiz aylarda kavuğu kimin alacağı konuşulmaya başlanınca yönetmen Ezel Akay, ilginç bir çıkış yaparak change.org’da ‘Dümbüllü Kavuğu Artık Bir Kadın Oyuncuya Verilsin’ kampanyası başlatmıştı.