2009’da hayatını kaybeden dünyaca ünlü kült şarkıcı Michael Jackson, el yazısıyla yazdığı notlarla yeniden gündemde. Jackson’ın Beatles ve Elvis Presley hakkında yazdığı notlar ortaya çıktı. Müzik endüstrisindeki ırkçılığı eleştirdiği el yazısıyla kaleme alınmış notlarda Jakson, The Beatles ve Elvis Presley’i hedef alıyor.

Michael Jackson yıllar sonra ortaya çıkan notlarda Presley için, “Elvis Kral değil” ifadelerini kullanıyor.

Michael Jackson’ın ortaya çıkan notları 1987’de, övülen albümü Bad’i piyasaya sürdüğü yıl kaleme aldığı düşünülüyor.

Notlarında siyah şovmenlerden beyaz meslektaşları lehine uzak duran müzik kanalı MTV’yi ve Amerikan dergilerini kınayan Jackson, bazı beyaz sanatçıları da bu meseleye dikkat çekmeye çağırıyor.

Michael Jackson

“Bu adamlar iyiydi ama…”

Jackson, The Beatles hakkında, “Evet, bu adamlar iyiydi ama siyahilerden daha iyi şarkıcı ya da dansçı değildiler” sözlerini dile getiriyor.

“Elvis Kral değil!”

Michael Jackson Elvis Presley için, “Elvis Kral değil. Önyargılı değilim, artık ilk Siyah Kral’ın zamanı geldi” ifadelerini kullanıyor.

Michael Jackson

Jackson 1982 tarihli albümü Thriller’ı yazarken ise önyargıya son vermeyi hedeflediğini açıklamıştı.

Jackson, “Amacım önyargıları sona erdirecek kadar ‘büyük’ ve güçlü olmak, kahraman haline gelmek. 200 milyondan fazla albüm satarak bu küçük beyaz çocukların beni sevmesini sağlamak. Bana hayranlık duymalarını sağlamak. Dünyayı değiştireceğim” diye yazmıştı.