“Mumyalama nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vermeden önce kısaca mumyalamadan bahsedelim. Yeryüzündeki bütün kıtalarda mumyalara rastlanmıştır. Sadece Mısır‘da bir milyondan fazla hayvan mumyası bulunmuştur. Mısırlılar ölümden sonra yeniden dirilişe inanmış ve mumyalama işlemini ortaya çıkarmıştı. Ölüyü ikinci bir hayata hazırlamak için onu korumak ve hazır hale getirmek için mumyalama işlemi gerçekleştirilmişti. Tanrıları Osiris’in öldükten sonra birleştirilen parçalarıyla dirildiğine inanan Mısırlılar mumyalama işini fazlasıyla benimsemişler ve önem vermişlerdi.

Mumyalama Nasıl Yapılır

Mumya nedir?

Mumyalar, içinde bulundukları koşullar nedeniyle derileri ve organları çürümeyen cesetlerdir. Bazı mumyalar, insanlar tarafından kasten mumyalanmıştır. Bazıları ise içinde bulundukları doğal koşullar nedeniyle kazara oluşur.

Doğal yollarla oluşmuş, bilinen en eski mumya bir insan kafasına aittir. 1936’da Güney Amerika’da keşfedilen bu mumyanın 6000 yıllık olduğu düşünülmekte. Bilinçli olarak mumyalanmış en eski mumya ise Şili’de bulunmuştur. Bu mumyanın yaklaşık 7000 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Mumyaların bozulmadan kalmalarının sebebi, bulundukları ortamın, çürümeyi gerçekleştiren mikroorganizmaların yaşamasına izin vermemesidir. Ortam koşulları mikroorganizmaların yaşamasına elverişli olacak biçimde değiştiğinde mumyalar çürümeye başlar.

Mumyalama Nasıl Yapılır

Mısır’da bulunan mumyaların en eskileri doğal yollarla oluşmuştur. Eski Mısır‘da insanlar öldükten sonra çöl kumları içindeki mezarlara gömülüyordu.

Çok sıcak ve kuru olan çöl kumları, suyun cesetlerden uzaklaşmasına neden oluyor ve böylece çürüme engellenerek mumyalar oluşuyordu. Eski Mısır’da kasıtlı mumyalamaların nasıl yapıldığı ise 1900’lü yılların başlarından itibaren yapılan bilimsel incelemeler sayesinde daha iyi anlaşılmaya başlandı.

Mumyalama Nasıl Yapılır

Peki mumyalama nasıl yapılır? Mumyalama işleminin en önemli aşaması çürümenin engellenmesi için iç organların cesetten çıkarılması ve vücudun çeşitli baharatlar ve palmiye şarabıyla yıkanmasıdır. Daha sonra natron (sulu sodyum karbonat) kullanılarak, içi boşaltılmış vücudun ve derinin sudan arınması sağlanır. İç organlar da sudan arındırıldıktan sonra ya gövdenin içine konur ya da ayrı kapların içinde saklanır. Mumyalama işleminin bu ilk aşaması yaklaşık olarak 40 gün sürer. Su cesetten uzaklaştırıldıktan sonra mumya keten kumaşlarla sarmalanır ve reçineyle kaplanarak nemli havayla temas etmesi engellenir. Böylece mikroorganizmaların ölüyü yani cesedi çürütmesine engel olunur.

İlginizi çekebilir:

Roma döneminden kalan seks paraları

Sakal ve bıyık neden önemli?

Sünnetin kökeni ya da sünnetin kısa tarihi

Türkiye’nin en köklü futbol takımları