Sharingan (Çark Göz), Naruto âleminden Shinto (şinto) öğeleri barındıran, kalıtımsal yolla aktarılan, kopyalanamayan (kekkei genkai) bir tekniktir. Uchiha klanının kekkei genkai tekniği olan Sharingan, Naruto evreninde her zaman korkulan ve gıpta edilen bir yetenek olmuştur. Ana karakterlerimizden Sasuke Uchiha’nın bu göz tekniğini (dojutsu) kullanmasıyla da ayrı bir ilgi odağı olarak karşımıza çıkmıştır.

Sharingan yeteneğini taşıyan kişi kendisine yakın biri ile alakalı güçlü bir duygusal ana tanıklık ettiği zaman beyinleri özel bir çakra salgılar ve bu çakra göz sinirlerini etkileyerek onları Sharingan’a dönüştürür. Bu sebeple Sharingan “eye that reflects the heart (kalbi yansıtan göz)” olarak da bilinir. Kısaca Sharingan kalbin aynasıdır da diyebiliriz.

Sharingan, göz irisinde kırmızı zemin üzerinde bir çember üzerine simetrik yerleşmiş, virgülümsü işaretlerle kendini belli eder ki bu işaretlerin sayısı da Sharingan’ın gücü ile orantılıdır.

Rinnegan ve Byakugan –daha sonraki yazılarda bahsedeceğim- ile birlikte üç büyük göz tekniğini oluştururlar.

Naruto shinto

Mangekyo Sharingan  (Çiçek Dürbünü, Kaleydoskop Çark Göz)

Mangekyo Sharingan, bilinen Sharingan’ın daha güçlü, daha tehlikeli bir biçimidir. Normal Sharingan’dan görünüş itibarı ile de ayrılan Mangekyo Sharingan, kullanıcısına birçok özellik sunmakla birlikte elde edilişi açısından sancılıdır. Sharingan’ın açığa çıkışı gibi Mangekyo Sharingan’da güçlü bir duygusal travma ile elde edilir (ki bu kullanıcının kendisine yakın birinin ölümüne şahit olmasıdır). Uchiha klanının bunu yanlış anlaması sonucu Naruto evreninde Uchiha’lar bu yüzden yıllarca kendilerine yakın kişileri öldürmüş ve bunu bir gelenek haline getirmişlerdir.

Mangekyo Sharingan özellikleri kişiye göre değişir, her Mangekyo Sharingan kullanıcısının farklı yetenekleri vardır. Bilinen ilk Mangekyo kullanıcısı Madara Uchiha’dır. Ondan sonra Obito Uchiha, İtachi Uchiha gibi karakterler de bu gücü elde etmiştir ve hepsi farklı yeteneklere sahiptir.

Madara Uchiha’nın Mangekyo yetenekleri bilinmezliğini korurken Obito Uchiha’nın iki gözünde de var olan “Kamui” ve İtachi Uchiha’nın sol gözündeki Amaterasu ile sağ gözündeki Tsukuyomi’yi biliyoruz. Kullanıcı iki gözündeki Mangekyo yeteneklerinde de ustalaştığı zaman “Susanoo”  kullanma yetisine de sahip olur.

Bunca güç ve ayrıcalığın bir dezavantajı olarak ise Mangekyo Sharingan kullanıcısı bu yeteneği kullandıkça görme yetisini kaybeder ve en sonunda kör kalabilir.

Naruto shinto

Eternal Mangekyo Sharingan (Sonsuz Çiçek Dürbünü, Kaleydoskop Çark Göz)

Eternal Mangekyo Sharingan, Sharingan’ın en üst versiyonu olmakla beraber Sharingan ve Mangekyo Sharingan’ın tüm özelliklerine sahiptir. Bunlara ek olarak ise kullanıcısına savaşırken hareketlerde akıcılık, karşıdakinin hareketlerine uyum sağlama ve hatta tüm kas hareketlerini analiz edip savunma almaya kadar varan yetenekler bahşeder. Bunların yanında kullanıcı Mangekyo Sharingan’ın yan etkisinden de arınmıştır.

Eternal Mangekyo’ya erişmenin ise tek bir yolu vardır, o da kendine çok yakın bir Uchiha’nın gözlerini almak. Çok yakın bir arkadaş ya da genellikle olduğu gibi kardeş buna örnek olarak da Madara Uchiha’ya ölüm döşeğinde olan kardeşi Klanın bekası için ölmeden hemen önce gözlerini vermesini ve Sasuke Uchiha’ nın ağabeyi İtachi Uchiha’nın gözlerini ölümünden sonra kendisine naklettirmesini gösterebiliriz.

Naruto shinto

Sharingan’daki Shinto Öğeleri

Shinto (Japonya milli dini) mitolojisine göre İzanagi ve İzanami Japon adalarını hiçlikten oluşturmuştur ve akabinde diğer Tanrı ve Tanrıçaların da var olmasını sağlamıştır.

Mit’de Kagu-Tsuchi (Ateş Tanrısı)’nın doğumu İzanami’nin ölümüne ve sonrasında Yomi-no-Kuni yani bizim cehennem diye adlandırdığımız yere düşmesine sebep olmuştur. İzanagi ise onu bu cehenneme kadar takip eder ancak eşinin ölü figürünü gördüğü zaman oradan uzaklaşır. Yaşayanların dünyasına döndüğü zaman ise günahlarından arınmak için sol gözünü yıkadığında Amaterasu (Güneş Tanrıçası), sağ gözünü yıkadığı zaman Tsukuyomi  (Ay Tanrısı – ki bu inançta diğer birçok mitin aksine Ay eril olarak ifade edilmiş ve alakalı tanrı erkek olarak tasvir edilmiştir; burnunu yıkadığında ise deniz ve fırtına tanrısı Susanoo oluşmuştur.

İzanagi ve İzanami, Naruto evreninde sadece Sharingan sahiplerinin uygulayabileceği en güçlü genjutsu (illüzyon tekniği) olarak karşımıza çıkıyor. İzanagi kullanıcısına gerçekliği illüzyona, illüzyonu da gerçekliğe dönüştürme imkanı sunuyor, ki bu ağır bir yaralanma ve hatta ölüm gibi gerçeklikleri Yin ve Yang çakraları kullanılması vasıtasıyla illüzyona dönüştürme anlamına geliyor. İzanami ise, hem kullanıcının hem de düşmanın fiziksel bir duygusunun Sharingan’a kaydedilip sonra yine Sharingan tarafından bu aradaki zamanla birlikte kopyalanması yolu ile oluşturulan tekniktir ve rakibi bu iki an arasında sonsuz bir döngüye sokar. Ta ki rakip bunu fark edip kaderine karar verene kadar. İzanami’nin kullanıcısına bedeli ise kullanılan Sharingan’ın sonsuza kadar ışığını kaybetmesidir yani gözün kaybıdır.

Naruto shinto

Sharingan ve Shinto mitleri

Sharingan, Shinto derken İtachi Uchiha’dan ayrıca bahsetmeliyiz sanırım. Tsukuyomi ve Amaterasu İtachi’nin sağ ve sol Mangekyo’larının yetenekleridir. Amaterasu vizyon dahilinde odaklanılan bir bölgede söndürülemez ateş oluşturma tekniğidir. Aynı zamanda yukarıda bahsedildiği gibi Ateş Tanrıçasının adıdır (Sasuke Uchiha da bu tekniği kullanır ve hatta bir Mangekyo su ile bunu oluştururken diğeri ile oluşan ateşi kontrol edebilir veya ona şekil verebilir). Tsukuyomi  (Ay Tanrısı) ise İtachi’nin sağ gözü ile uyguladığı illüzyon tekniğidir ve rakibin zaman algısını yok ederek onu Ay’ın belirgin bir şekilde hakim olduğu bir boyuta hapsedip yıldırmasına yarar. Her iki gözündeki Mangekyo’sunu da uyandıran kullanıcı, nihai olarak Susanoo (Deniz ve Fırtına Tanrı)’yu kullanmaya muktedir olur. Bu da kullanıcının çakrasından oluşup onu çevreleyen ve onun için savaşan bir devdir.

Mite göre Susanoo Totsuka-no-Tsurugi (10 yumruk uzunluğundaki kılıç) ile Yamato-no-Orochi (8 Başlı yılan)’yi öldürmüştür. Bu olayın büyük bir benzerini Naruto’da da görmek mümkündür. İtachi, Uchiha Mangekyo Sharingan vasıtası ile edindiği Susanoo yeteneğini kullanarak Orochimaru karakterini bertaraf eder, ki Orochimaru yılan teknikleri kullanan, tekniklerinde yılanlardan esinlenen bir karakterdir. İtachi ile savaşında da 8-branches-technique (8 dal tekniği)’ni kullanmıştır yani bu sahnede bir nevi Susanoo ve Yamato-no-Orochi arasındaki savaş tasvir edilmiştir ve İtachi’nin Susanoo’sunun kullandığı kılıcın adı da tabii ki Totsuga-no-tsurugi’dir.

Sharingan bu Shinto mitleri ile altı doldurulmuş harika bir anime tekniğidir ve estetik bir görünüme de sahip olması nedeniyle izleyici tarafından çok sevilmiştir.

*Bu yazı daha önce Sine K Dergi’nin Kasım-Aralık 2016 tarihli 1. sayısında yayımlanmıştır.

OĞUZHAN DOĞAN

blank

Diğer yazıları:

Bir animeden fazlası: Naruto

Bir çocuğun kaybolan hayalidir

İlginizi çekebilir:

Akira: Öteki’nin peşinde

Seks işçiliğinde mitler: Midori

Japonya’da anime sektörü rekor büyüklüğe ulaştı