Dünyaca ünlü Prenses Diana, ilginç hayatıyla bir kez daha belgesele konu oluyor. Bu kez Oscar ve Emmy ödüllü film yapımcılarının hazırlayacağı belgesel hem TV’de hem de sinema salonlarında gösterilecek.

Oscar ve Emmy ödüllü film yapımcıları Simon ve Jonathan Chinn tarafından yönetilen prodüksiyon ekibi Altitude ve Lightbox, Prenses Diana’nın belgeseli için bir araya geliyor ve yapımın salonlarda da gösterime gireceğini duyurdular.

Diana

Beyazperde’nin haberine göre, Diana’yı konu alan belgesel, 1997’de Paris’te ölen prensesin hikayesini anlatmak için Ed Perkins’in (Tell Me Who I Am) yönettiği binlerce saatlik haber raporlarından, daha önce görülmemiş görüntülerden ve fotoğraflardan yararlanacak.

Prenses Diana Kimdir?

Prenses Diana ya da Galler Prensesi Diana Spencer, 1 Temmuz 1961 tarihinde Birleşik Krallık’ın Sandringham kentinde dünyaya geldi. 1975 yılında babası Earl Spencer ‘soylu’ unvanını alınca, Prenses Diana da Lady Diana Spencer adını almış oldu. İngiltere Kraliyet Tahtı’nın varisi olan Prens Charles ile 28 Temmuz 1981 tarihinde dünya evine giren Prenses Diana’nın bu evlilikten Prens William ve Prens Harry adlı iki çocuğu dünyaya geldi. Prens Charles ve Prenses Diana çifti 1996 yılında boşandı.

Diana

Boşandıktan sonra 1997 yılında Mısırlı film yapımcısı ve çapkın iş insanı Dodi Fayed ile beraber olmaya başlayınca, İngiliz gazeteleri çılgın manşetler atmaya başladı. Paris seyahatine çıkan çift, 31 Ağustos 1997’de magazincilerden kaçmaya çalışırken trafik kazası geçirdi. Dodi Fayed ve aracın sürücüsü olay yerinde yaşamını yitirdi. Diana ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Ne yazık ki birkaç saat sonra öldüğü açıklandı.

Dünya çapındaki ünü ve küresel insani yardım faaliyetlerine olan desteği sayesinde Prenses Diana her zaman ‘Halkın Prensesi’ olarak hatırlanacak.

İlginizi çekebilir:

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuna dair

Günümüz dünyasını anlatan illüstrasyonlar

Bizimkiler’in Sabri Bey’i Mehmet Akan anlatıyor