Afişte yazan “Gerçek bir hikâyeden uyarlanmıştır. Şaka yapmıyoruz” sloganı hikâyenin inanılmazlığına vurgu yapıyor. Tag (Yakalandın), 2013’te Russell Adams’ın Wall Street Journal’da yayınlanan bir yazısından yola çıkarak sinemaya uyarlanmış.

Amerika’da bir grup orta yaşlı erkek, çocukluklarından beri her yılın belirli bir ayında ebelemece veya diğer adıyla elim sende oyununu oynuyor. Ancak bu büyümeyen çocuklar olaya sıradan bir oyun gibi bakmıyor, ciddiyetle, bir görev bilinciyle oynuyorlar. Kılık değiştirmeler, gizlice takip etmeler, kovalamalar… Bir anlık gafletten faydalanıp ebelemek için her yolu deniyorlar.

Oyun Bu hikâyeyi Wall Street Journal’da okuyanlar, muhtemelen, bu içindeki çocuğu öldürmemiş koca koca adamları çok sevimli bulmuş ama sonra unutmuşlardır. Yapım şirketi New Line Cinema ise belli ki unutmamış! İlgi çekici buldukları bu hikâyeyi film yapmaya karar verip yönetmen Jeff Tomsic’e bir “Alo” demişler! Sonra da bol yıldızlı bir kadroyla filmi çekmişler.

Filmin konusu

Film elbette birebir gerçek hikâyeyle aynı değil. Filmde beş çocukluk arkadaşı etrafında dönen bir hikâye var. Her yılın mayıs ayını bu elim sende oyununa ayırıyorlar. Bu onlar için bir gelenek artık. Yalnız içlerinde biri (Jerry) vardır ki, oyun başladığından beri yani tam 30 yıldır bir kez bile ebe olmamış, 30 yıl boyunca hiçbir ebe Mayıs ayında ona dokunamamıştır.

Film de zaten diğer dört arkadaşın Jerry’i ebeleme mücadelesini anlatıyor. Bu dört arkadaş duyar ki Jerry onlara haber vermeden evlenecektir, Mayıs ayında, yani oyun ayında. Bunu bir fırsata çevirmeyi kafasına koyan dört kafadar şampiyon Jerry’e dokunabilmek için her yolu dener. Bu arada Jerry kendini yıllar içinde öyle geliştirmiştir ki adeta bir ajan gibi dövüşüyor, tüm algılarını kullanıyor ve kendisine bir ebenin dokunmasına izin vermiyordur.

Hikâye komik. Gerçek bir hikâyeye yaslanması bir de fazladan bir ilginçlik katıyor.

Amerikan komedi filmleri genelde güldürüp geçmeyi amaç edinir. Elbette istisnalar var… Ancak çok derin mesajlar vermezler genelde. Verirlerse de göstere göstere verirler mesajlarını, kör göze parmak!

Bu filmde durum nedir peki? Güzel haber, bir mesajı var! Kötü haber, kör göze parmak!

Yakalandın filminde arkadaşlığın önemi, arkadaşların kıymetini bilmek, dostlarla iyi zaman geçirmenin dayanılmaz güzelliği gibi bazı mesajlar var. Bu kadar göstere göstere olması insanın kendini aptal hissetmesine neden olabilir!

Oyun

“Oyun oynamayı yaşlandığımız için bırakmıyoruz…”

Ebelenmemiş Jerry ile diğer dört arkadaş arasında bir soğukluk var. Nedeni Jerry’nin kendine dokundurmama konusundaki ustalığı. Jerry o kadar ciddiye alıyor ki bu oyunu, yenilmez bir şampiyon olmanın kibrini sonuna kadar yaşıyor. Filmde bu konuda söylendiği gibi, fiziksel olarak dokunulmaz olmak Jerry’i duygusal olarak da dokunulmaz kılmış gibi, aradaki mesafe ve soğukluk bundan. Bu kadar hırslı oynayınca arkadaşlığın sıcaklığından da eser kalmıyor yani.

Son olarak filmde birkaç kere tekrarlanan “Oyun oynamayı yaşlandığımız için bırakmıyoruz, oyun oynamayı bıraktığımızda yaşlanıyoruz” sözünün güzelliğine dikkat çekmek yerinde olur. Sinema yazarı Mehmet Açar’ın da dikkat çektiği gibi bu söz filmin genel çerçevesini oluşturuyor.

*Bu yazı daha önce 8 Temmuz 2018 tarihli Yurt Gazetesi’nde yayımlanmıştır.