Sadece 100 yılı aşkın bir süredir hayatımızda olan bu bileşimin hayatımızın her alanında olmasını bir felaketle mi yoksa çok iyi bir buluşla mı açıklamalıyız? İlkin çok işimize yaradığını düşündüğümüz bu malzemeye olan ilgimiz günden güne azalıyor mu?

Son zamanlarda birçok kuruluşun ve bazı devletlerin plastiğe karşı değişen tutumları, geri dönüşü yapılamayan plastik yığınları, plastik atığının oluşturduğu çevre felaketleri, yine devletlerin geri karşılığını alamadığı plastiğe yatırılmış ekonomik kayıplar ve artık neredeyse yemeye başladığımız mikroplastikler…

Plastik; kolay işlenebilir olması, dayanıklılığını uzun süre muhafaza edebilmesi, hafif ve ucuz olması gibi sebeplerden dolayı “maalesef” son yüzyılın en çok kullanılan materyalleri arasındadır. “Maalesef”, çünkü yarattığı problemlerin boyutunun ciddiyetini kavramaya başladık. Bunlar arasında sanıyorum en önemlisi bizim ve içinde bulunduğumuz dünyayı paylaştığımız canlı dostlarımızın sağlık tehdidi. Bu tehdidin ana unsuru özellikle denizlerdeki kontrolsüz avcılık sebebiyle avcı atıklarının etkilediği denizaltı biyomu ve denizlerdeki yine sayısız plastiği yemek sanan deniz canlılarının ölümü ve yine denizlerde kontrolsüzce dolaşan sayısız atık.

Plastik

Plastik kullanımına karşı önlemler

Bunun yanı sıra atıkların oluşturduğu çevre kirliliğinin doğal sonucu olarak ortaya çıkan çirkin bir doğa, kaybedilen turizm gelirleri ve üretilen plastiğin geri dönüşüme kazandırılamamasının kaybı ve kazandırılmaya çalışılırken kaybedilen ekonomik değer, değişen ekosistem gibi birçok zarar hem sağlığımızı hem ekonomimizi hem de geleceğimizi etkilemektedir.

Tabi tüm bunlar olurken bazı devletler (örneklerini çokça gördüğümüz) ve bazı topluluklar bununla mücadele edilmesinin farkına vardılar ve günden güne birçok ülkede plastik kullanımına karşı önlemler ve yeni düzenlemeler getirmeye başladılar. Bununla ilgili plastiği geri dönüştürülmesinin zorunlu hâle getirilmesi, plastik yerine bez torba kullanımı teşviki, naylon torbanın yasaklanması veya ücretli hâle getirilmesi gibi uygulamaları görmekteyiz.

“Peki biz ne yapmalıyız?” sorusuna gelecek olursak da… Plastik malzemeden oluşan tabak, bardak, kıyafet, torba vs. sayısız plastik ürünü mümkün olduğunca az kullanmalı, plastiğin kullanımı ve etkileriyle alakalı daha çok bilgi sahibi olunmalı, daha çok geri dönüştürülebilir ürünlere yönelmeli çevremizi bu konuda bilinçlendirmeli ve bu konuya ehemmiyetle yaklaşmalıyız.

İlginizi çekebilir:

Doğal hayat tehdit altında