Rewşan Çeliker kimdir? Hakkında bilinmeyenler… Bir süre önce yayımlanan “Ax Lê Wesê” albümüyle dikkatleri üzerine çeken Rewşan Çeliker hakkında bilinmeyenler ve müziğinin sırrı…

Rewşan Çeliker’in müzikal altyapısı, çok dilli ve kültürlü disiplinlerden besleniyor. Sanatçı Çeliker son albümü Ax Lê Wesê’de beş Kürtçe, üç Ermenice şarkı yorumlamıştı. Youtube kanalında da şarkılarını paylaşan Rewşan Çeliker, bir dönem Horizon grubu ile Hayal Kahvesi’nde akustik performanslar sergilemişti.

Bir ropörtajında, “Başka dillerde de söylüyor musunuz?” sorusuna “Kürtçe, Ermenice, Yunanca, Farsça, Arapça, Fransızca… Şimdiye kadar 11 dilde söyledim. Horizon adında bir grubumuz vardı orada bir çok dilde söyledim. Artık kendi adımla sanatsal çalışmalarımı sürdürüyorum. Eski grubumdan değerli müzisyen arkadaşım Vartkes Keşiş ile sanatsal çalışmalara devam ediyoruz.” diyen Çeliker, “Çokdillilik bir karmaşa yaratmıyor mu?” sorusunu ise “Her dilin bir öyküsü, her öykünün bir ritmi var.” diye cevaplıyor.

Rewşan Çeliker kimdir

Keman, viyola, tambur ve ukelele gibi çalgıları da çalan Rewşan Çeliker; çocukluğunda Ciwan Haco ve Wetan grubunun hayranı olduğunu, Psikolojik Danışmanlık öğreniminden sonra, Bahçeşehir Üniversitesinde Edit Piaf’ın müzikal tiyatrosu üzerine yüksek lisans tezi yazdığını söylüyor.

Müziğinin klasik, caz, blues… bir çok farlı tarzdan oluştuğunu söyleyen sanatçı, “Belki bu tarzın bir ismi yok, tarzların karışımı, birleşimi gibi…” diyor.

Nebil Özgentürk, Rewşan Çeliker hakkında şunları söylüyor:
Ayrılmak zorunda olanlar da ağladı, kalanlar da… Rewşan Çeliker, büyük müzik dünyasında bunları hatırlatıyor bize. Türküler kardeştir… Halklar gibi…

Rewşan Çeliker kimdir?

Bitlis’in Tatvan ilçesinde doğan Rewşan Çeliker, yüksek lisans tezini Fransız sanatçı Edit Piaf’ın müzikal tiyatrosu üzerine yazdı, müzikal tiyatrosunda oynadı. Dört enstrüman çalıp 11 dilde şarkı söyleyen Çeliker, dublaj işiyle de uğraştı.