ABD halkı, tarihleri boyunca birçok renkli ve farklı kişiliklere sahip devlet başkanına sahip olmuştur. Hiç şüphesiz ki bunlardan bir tanesi de 40. Devlet Başkanı “Ronald Reagan”dır.

Reagan; kariyerine, Iowa eyaletinin Des Moines şehrinde beyzbol maçlarında görev alan bir radyo sunucusu olarak başladı. 1937 yılında, Güney Kaliforniya’da Chicago Cubs beyzbol takımının bahar antrenman sezonunu takip ederken Warner Brothers (Bros.) film stüdyosu için bir deneme çekimine katıldı. Bunun devamında da stüdyo kendisiyle bir sözleşme imzaladı ve aynı yıl içinde,“Love Is on the Air” filminde Andy McCaine ismindeki bir radyo haber muhabirini oynadı.

Ronald Reagan

Ünlü bir oyuncu

En tanınmış rolleri arasında; 1940 yapımı biyografik film “Knute Rockne All American”da canlandırdığı Notre Dame Amerikan futbolu kulübünün yıldız oyuncusu George Gipp ve 1942 yapımı drama filmi “Kings Row”da bacaklarını ameliyat sonrası kaybeden bir kazazedeyi canlandırdığı Drake McHugh isimli karakter sayılabilir.

Ronald Reagan, “Kings Row” filminin kendisini yıldız yaptığını belirtse de bu başarısını, ülkesinin ordusu tarafından verilen aktif savaş görev emri sebebiyle kullanamadı. İkinci Dünya Savaşı sonrası Aralık 1945’te 4 yıllık aktif askerlik görevinden ayrılan Reagan, sinema sektöründe rol almaya devam etti. Bu filmlerin arasında, eşi Nancy Reagan ile ilk ve tek kez birlikte rol aldığı 1957 yapımı yarı belgesel drama filmi “Hellcats of the Navy” de bulunuyordu.

Televizyon kariyeri olarak da 1953-1962 yılları arasında “General Electric Theater” isimli drama-komedi türündeki bir televizyon programını kendi ismiyle 235 bölüm boyunca sundu. Bu programda, General Electric şirketinin bir halkla ilişkiler temsilcisi olarak ülkesinin farklı yerlerinde hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren ve devlet kademelerinin gereksiz harcamalarını anlatan iş konuşmaları yaptı.

Ronald Reagan

Önce vali sonra başkan

Hollywood’da siyasete gireceğinin sinyallerini veren Reagan, hep Demokrat Parti’ye yakınlığıyla bilindi fakat gelin görün ki 1962’de Cumhuriyetçi Parti’ye geçti! Ünlü Hollywood yıldızlarının aleyhindeki propagandasına rağmen 1966’da Kaliforniya valisi seçildi. Yetmedi, 1970’te aynı göreve ikinci kez seçildi!

Reagan, 1980’de Cumhuriyetçilerin rakipsiz başkan adayı olmayı başardı. Tutucu görüşlerle geleneksel Amerikan değerlerini iyimser bir bakış açısıyla savunduğu başarılı bir seçim kampanyasının sonunda, rakibi Jimmy Carter karşısında oyların yüzde 51’ini alarak başkanlığa seçildi. 69 yaşında başkan olarak ABD tarihinde seçilen en yaşlı başkan olarak bir ilki de gerçekleştirdi. 1994’te Alzheimer teşhisi konulan Ronald Reagan, 2004 yılında 93 yaşında zatürreden öldü.