Türk sinemasının en büyük oyuncularından Sadri Alışık’ı filmlerinde söylediği şarkıları dinleyerek yad edeceğiz. En güzel Sadri Alışık şarkıları dinlemeden önce biraz ustadan bahsedelim…

Sadri Alışık 1925 İstanbul doğumludur. 1959 yılında evlendiği eşi Çolpan İlhan da kendisi gibi oyuncudur. Oğulları Kerem Alışık da öyle… Bilindiği gibi Çolpan İlhan’ın ağabeyi Attila İlhan‘dır. Büyük şair ve düşünür Attila İlhan da sinemaya ucundan bucağından bulaşmış, Ali Kaptanoğlu takma adıyla onlarca senaryo yazmıştır. Sadri Alışık ile çok iyi arkadaştırlar aynı zamanda. Zaten Sadri Alışık ve Çolpan İlhan da Attila İlhan’ın senaryosunu yazdığı 1959 yapımı Yalnızlar Rıhtımı filminde tanışmış ve sonrasında evlenmişlerdir.

Alışık’ın 1964 yılında çevirdiği Avare filminde seslendirdiği şarkıyı dinleyelim… Film, başı boş sokaklarda büyüyen, ıslah evine düştükten sonra hırsızlık çetesine katılan, talihsiz Sedat ve günün birinde karşılaştığı Ajda Pekkan’ın canlandırdığı avukat Selma arasındaki aşkı anlatır.

Ah Müjgan Ah, Sadri Alışık’ın Esen Püsküllü ile başrollerini paylaştığı 1970 yapımı bir filmdir. Mehmet Dinler’in yönettiği, Safa Önal’ın senaryosunu yazdığı film, Türk sinemasının en hüzünlü filmlerinden biridir. Manav çırağı Hüsnü, mahallenin güzel kızı Müjgan’a aşıktır. İki yoksul genç, huzurlu ve mutlu yaşayacakları sıcak bir yuvanın hayalini kurmaktadır. Fakat Müjgan zengin bir koca bulup mahalleden taşınır, arkasında Hüsnü’nün dağ gibi aşkını bırakarak.

Sadri Alışık’ın hüzünlü yorumuyla, “Param Olsaydı” şarkısını dinliyoruz. Şarkı esasen Fecri Ebcioğlu‘na ait “Zengin Olsaydım” şarkısıdır. Ebcioğlu da o dönem kısa film tadında bir klip çekmiştir şarkısına. Ancak Alışık, Fecri Ebcioğlu’ndan daha güzel yorumlamıştır bu şarkıyı.

Yeşilçam‘ın en üretken olduğu dönemler olan 1960’lı ve 1970’li yıllarda Fikret Hakan‘dan Fatma Girik‘e, Yılmaz Köksal‘dan Hülya Koçyiğit‘e kadar onlarca sinema oyuncusu müzik plakları doldurmuşlardı. Bu plak yapma furyasına Sadri Alışık da katıldı ve birkaç 45’lik plak da o doldurdu… Bunlardan biri 1964 tarihli “Tophane Rıhtımında” plağıdır.

Alışık’tan son derece eğlenceli Tophane Rıhtımında şarkısını dinliyoruz.

Ve Turist Ömer… 1964 ile 1973 yılları arasında çekilen bir dizi komedi filminin kurgusal karakteridir Turist Ömer. Turist Ömer ilk kez Hulki Saner tarafından çekilen “Helal Olsun Ali Abi” filminde göründü. Karakter, izleyiciler tarafından çok sevilince sadece Turist Ömer’in maceralarının anlatıldığı filmler çekildi. Sinemamızın en unutulmaz, en çok sevilen ve en fenomen olmuş karakterlerindendir Turist Ömer.

Çekilen seri filmler gişede çok iş yapmıştır. Turist Ömer Almanya’da, Turist Ömer Arabistan’da, Turist Ömer Yamyamlar Arasında, Turist Ömer Boğa Güreşçisi, Turist Ömer Uzay Yolunda gibi filmlerdir bunlar. Son olarak, Sadri Alışık şarkıları deyince ilk akla gelen ve ustanın mükemmel yorumuyla dinleyeni şenlendiren Turist Ömer şarkısını dinleyelim: