Sağlıklı evliliğin sırları: 50 Maddede Evlilik

Adil Yıldırım’ın sağlıklı bir evliliğin nasıl olacağını, hangi koşullarda sağlam zemine oturabileceğini ve sürekliliğinin nasıl sürdürülebileceğini anlattığı “50 Maddede Evlilik” kitabı üzerine Resul Bakır'ın kaleminden bir değerlendirme yazısı...


İlişki koçu Adil Yıldırım’ın yazdığı “50 Maddede Evlilik”, sağlıklı bir evliliğin nasıl olacağını, hangi koşullarda sağlam zemine oturabileceğini, sürekliliğinin nasıl sürdürülebileceğini 50 madde ve bu maddeler içinde verdiği örneklerle anlatıyor.

“Bilgece anlatıyordu: Bir evlilikte iki insan hep mutlu olamazlar, eğer sürekli mutluluk hissi peşinde koşarlarsa bu evlilik asla uzun sürmez. Asıl aramaları gereken ve bence evliliğin sihirli cümlesi birlikte var olma hissidir. Hayatın her alanında, en zorlu anlarda ve özellikle de güçlüklerde birlikte savaşmak ve mücadele etmek iki insanın hoşuna gidiyorsa işte bu çiftin evliliği sonsuza kadar devam eder. Bu hayatta birlikte vakit geçirmeyi seven iki ruhsal enerjinin arasına kimse giremez çünkü onlar artık seçimlerini yapmış ve hayat arkadaşlığı sözleşmesini gizlice imzalamış olurlar. Julia benim sadece eşim değil aynı zamanda hayat arkadaşımdı…”

İki ruhsal enerji

Bu satırlar ilişki koçu Adil Yıldırım’ın Karakarga Yayınları etiketiyle yayımlanan “50 Maddede Evlilik” kitabından. Yüksek ihtimalle Yıldırım’ın başından geçen bir hikâyeyle evliliği özetleyen bu cümlelerin içi çok fazla şeyle dolmaz ancak pek çok farklı kişinin birbirinden farklı tecrübeleriyle genişletilebilir. Zira, Yıldırım’ın hikâyesinin kahramanı Gustavo’nun da dediği gibi “iki ruhsal enerjinin arasında kimse giremez.” Ancak o “iki ruhsal enerji” bir araya geldi diye de anında evlilik olmaz! Olsa da yürümez. Adil Yıldırım da kitabında, sağlıklı bir evliliğin nasıl olacağını, hangi koşullarda sağlam zemine oturabileceğini, sürekliliğinin nasıl sürdürülebileceğini 50 madde ve bu maddeler içinde verdiği örneklerle anlatıyor.

“50 Maddede Evlilik”, evlilik gibi hayli özel bir duruma dair ana fikriyatında pek oynama yapmayan, kişiler özelinde değişiklikler sunabilecek konu başlıklarından oluşuyor. Evliliğin herkesin harcı olmadığından evlilik teklifinin uygun zamanına, travmalarla dolu kalplerin birleşmesindeki zorluklardan eril dişil enerji dengesine, evlilik öncesi ciddi sorunlardan evlilik öncesi büyük sorunlara, ilişki sürecinde akla takılan evlilik hayallerinden sağlıklı evliliğin sırlarına kadar bir kişinin ya da bir çiftin aklına takılabilecek birçok soruya mantık ve tecrübe çerçevesi içinde cevap veriyor.

Dikkatle seçilen 50 madde

“Evliliği kitaplardan öğrenecek değiliz!” diyenler mutlaka çıkacaktır fakat Adil Yıldırım’ın özenle ve dikkatle seçtiği 50 madde hiçbir şekilde didaktik unsurlar taşımadığından ve somut örneklerle pekiştirildiğinden genellemeye vurulduğunda karşılık bulması yüksek ihtimal dahilindeki konuları içeriyor. Ayrıca Yıldırım’ın belirlediği maddeler, okudukça kişiler tarafından daha da açılabilecek, genişleyip büyüyebilecek, okura yeni ve bambaşka kapılar açma fırsatını da veriyor. “50 Maddede Evlilik” elbette “kurallarla” örülü ve teklif dâhi edilemeyen bu “kurallardan” mürekkep değil. Ancak kitabın, evliliğin yapıtaşlarıyla ilgili yeterli ve gerekli bilgiyi fazlasıyla içerdiğin belirtmekte fayda var. Göz atmanızda fayda var derim…  

Resul Bakır


Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
2
win
Kültür Postası

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format