Usta şair – yazar ve Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği Başkanı Seyyit Nezir, bugün yaşamını yitiren şair ve yayıncı Muzaffer İlhan Erdost‘un ardından bir yazı kaleme aldı. “İkinci Yeni’nin isim babasını yitirdik” başlığıyla yazdığı yazıda, “Yazar, sanat adamı, kuramcı ve toplumsal tarihçi” olarak nitelendirdiği Erdost’un yiğitçe yaşadığını ve ödün vermez bir aydın olduğunu vurgulayan Nezir, şu sözleri sarf etti:

“Yazar, sanat adamı, kuramcı ve toplumsal tarihçi Muzaffer İlhan Erdost, yiğitçe yaşadı, ödün vermez aydın kimliğiyle gelecek kuşaklara örnek oldu.

Seyyit Nezir İkinci Yeni1950’lilerde Pazar Postası’nın kültür sanat sayfasındaki kararlı ve yenilikçi tutumuyla modern Türk şiirinin serpilip gelişerek boy atması yönünde etkili bir yayıncılık yürüttü; İkinci Yeni şiirinin isim babalığını yaptı.

1960’lı yıllarda Sol Yayınlar’ı kurarak yaşamını sosyalizm davasına adayan Erdost, özellikle toplumsal tarih alanında kuramsal çalışma ve araştırmalarıyla eşsiz ürünler verdi; Selçuklu ve Osmanlı tarihi üzerine güçlü tezler getirdi; millî demokratik devrim tezinin tarihsel arka planını ve gerekçesini oluşturdu.

12 Eylül’de tutuklandıkları kardeşi İlhan’ın işkencede öldürülmesinin acısını ömür boyu yaşayan Erdost, kardeşinin adını da aldı; ölümsüz edebî ürünlere yoğun emek verdi, güçlü yapıtlar oluşturdu.

Kendisiyle en son Ankara Barosu’nun düzenlediği, Aydan Ay’la benim de çağrıldığımız anma etkinliğinde birlikte olmuştuk. Cemal Süreya üzerine 100 dakika süren konuşmasındaki etkili performansıyla dinleyenleri imrendirmişti. Yaşamı ve yapıtlarıyla sanatçı ve aydınlarımızın önünde her zaman ışıyacaktır.”

Seyyit Nezir İkinci Yeni

İlgili içerikler:

Seyyit Nezir ile keyifli bir sohbet: Kaz Dağları’nda İkinci Çanakkale Destanı yazılıyor

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği yönetimi gençleşti