Wes Anderson kendine has tarzı olan başarılı bir film sinemacı. İlk kez filmlerini izleyecek olanlar veya az sayıda filmini izlemiş olanlar için bir seçki hazırladık. Gelin filmleri beraber inceleyelim.

Simetri, canlı renkler ve alabildiğine teatral sahneler. Sıra dışı ama bir o kadar da bizden biri olan karakterler yaratan Wes Anderson filmlerinde sadece komediye değil hüzne de yer veriyor. Yönetmen, filmlerinde kendi geçmişinden ve ruh halinden izler bulunduğunu söylüyor bir röportajında. Bütün o kostümler ve “aşırılıklarla” bizi farklı bir dünyaya götürüyor.  En önemli silahı ise hayal gücü.

The Royal Tenenbaums  (IMDb: 7.6)

Wes Anderson

2001 tarihli The Royal Tenenbaums tuhaf ve birbiriyle anlaşamayan kalabalık bir ailenin yıllar sonra tekrar bir çatı altında yaşamasını konu alıyor. Filmde ön planda olan üç ana karakter var. Her karakter sıra dışı özelliklere sahip. Birisi Margot. Tenenbaum. Kendisi 9.sınıfta Pulitzer ödülü kazanmış bir oyun yazarı. Bir diğeri tenis şampiyonu olan Richie Tenenbaum. 3.’sü ise Chas Tenenbaum. Daha ergenlik çağında yetişkinlere taş çıkartan bir finansçı. Bütün bu ilginç karakterlerle film izlemeye değer!

The Grand Budapest Hotel (IMDb: 8.1)

Wes Anderson

2014 yılında vizyona giren The Grand Budapest Hotel görsel estetik açısından sizi kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak. 1930’ların popüler Avrupa kayak merkezinde geçen film, zamanın ünlü bir Avrupa otelinin kapıcısı Gustave H.’nın yaşadığı olayları ele alıyor. Suç ve komedi film türüne ait olan film pembe büyük Otel binası ile pastel tonları size sevdirecek.

The French Dispatch (IMDb: 7.4)

Wes Anderson

2021 yılının sonunda vizyona giren The French Dispatch fırından yeni çıkmış tazelikte! Anderson’ın The New Yorker gazetesine olan hayranlığından yola çıkarak, Roman Coppola ve Hugo Guinness’in hikayesi üzerinden kaleme aldığı ve yönettiği film, tarihin en yaratıcı ve farklı gazetecilik filmi olarak anılmaya aday. İçinde üç ayrı hikayeyi içeren filmin başında bir gazete sahibi, editörleri ve çalışanlarının yaşadıklarını görüyoruz. Orta kısımda ise üç farklı editörün yazdığı üç farklı hikayeyi izliyoruz.

The Darjeeling Limited (IMDb: 7.2)

Wes Anderson

2007 yılında vizyona giren The Darjeeling Limited birbirine yabancı üç kardeşin babalarının ölümünün ardından Hindistan’da bir tren turuna çıkmalarını anlatıyor. Bu tren yolculuğu, birbirlerini tanıyıp yakınlaşmaya çalışan kardeşlerin çabalarının arka planını oluşturuyor. Hindistan’daki macera dolu günlerine tanık etmek sizde seyahat etme isteği uyandıracak.

Moonrise Kingdom (IMDb: 7.8)

Wes Anderson

2012 yılında vizyona giren Moonrise Kingdom, Wes Anderson sinemasında yedinci film. 1965 yılında geçen filmde, yaşadığı kasabadan kaçan ve sonrasında birbirine aşık olan iki çocuğun birlik olup doğaya kaçmalarını konu alır. Film birçok alanda ödüle aday gösterilmiş ve ödül kazanmıştır. Biraz nostalji, biraz macera ve biraz da aşk içeren bu samimi film içinizi ısıtacak.

Hamiş: Konuyla ilgili bir de şöyle bir video var. İzleyiniz…

Wes Anderson // Centered from kogonada on Vimeo.

İlginizi Çekebilir:

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuna dair

Çifte kahramanlar

Leonard In Slow Motion film eleştirisi

Parasite ve Güney Kore sinemasına dair