Tek yumurta ikizi olmaya son raddede yaklaşmışken yumurtanın ikiye ayrılma sürecini bir şekilde tamamlayamamasıyla yüz binde bir oranında rastlanan bir durum olarak karşımıza çıkar “yapışık ikiz”lik. Diğer bir adıyla “Siyam İkizleri” de denilen bu durumun ismini nereden aldığının hikâyesi, tarihin ilginç hikâyelerinden biridir.

En ünlü yapışık ikizler, Siyam İkizleri diye bilinen kardeşlerdir. Siyam, 1939 yılında geçirdiği askeri darbenin ardından, “özgür kişilerin ülkesi” anlamına gelen Tayland’ın eski adıdır. Hikâye, Siyam’ın Tayland olmasından 128 yıl önce başlıyor. 1811 yılında Siyam’ın küçük bir köyünde birbirlerine göğüslerinden yapışık erkek ikizler doğar. Bu öyle büyük bir olay olur ki, doğumu yaptıran ebeler bile lanetlenme korkusuyla bu yapışık bebeklere dokunmazlar.

Kraldan Ölüm Emri

Adları Chang ve Eng koyulan bu bebekler, bir ucube ve hatta kıyamet habercisi olarak görülürler. Dönemin kralı da buna inanmış olacak ki yapışık ikizlerin ölüm emrini verir. Ancak o çok beklenen uğursuz olaylar yaşanmayınca bu kararından vazgeçer.

Siyam İkizleriChang ve Eng’in diğer çocuklardan bir eksiği yoktur. Zamanında yürürler ve konuşurlar… Babalarını kaybettiklerinde 16 yaşındadırlar ve sonrasında baba mesleğini sürdürerek, yani balıkçılık yaparak aileyi geçindirmeye başlarlar. O sıralar Siyam’da bulunan biri Amerikalı diğeri İngiliz iki tüccarın, yapışık ikizler Chang ve Eng’i Avrupa ve ABD’de turlara, şovlara çıkarmaya başlamasıyla tüm dünya onları tanımaya başlar Siyam İkizleri adıyla. Öyle ki, dünyanın en ünlü yapışık ikizleri olurlar. “Siyam ikizi” ifadesiyle “yapışık ikiz” ifadesini eşanlamlı hâle getirecek kadar hem de.

Siyam İkizleri izleyicilerin önünde yürürler, koşarlar, zıplarlar, onların sorularını cevaplarlar… Chang ve Eng çok zekidir. İyi İngilizce konuşuyor, esprili cevaplar veriyorlardır.Ancak mutlular mıydı? Hayır! Patronlarına binlerce dolar kazandıran Chang ve Eng, ayda sadece 50 dolar alıyorlardır ve üstüne üstlük hor görülüyor, eziliyorlardır. Bir gün Amerika’dan İngiltere’ye gemiyle giderlerken, patronları kendilerine birinci sınıf bileti alıp onları da ambarlara atınca çok kızarlar ve isyan ederler artık. 1832’de bağımsızlıklarını ilan ederek kendi başlarına yedi yıl daha gösterilerine devam ederler. Yeterince para biriktirdikten sonra artık yerleşik hayata geçmeye karar verirler.

Dörtlü Düğün!

Siyam İkizleri

Yirmili yaşlarının sonlarında Amerikan vatandaşlığına başvurup Bunker soyadını alarak Kuzey Carolina’da büyükçe bir arazi edinirler ve çiftçiliğe başlarlar. Chang, çiftliklerinin olduğu köyde Addie adında bir kıza âşık olur. Gizlice buluşmaya başlarlar ama bu buluşmalara ister istemez Eng’de katılmak zorunda kalır! Buna bir çare bulan Addie, kendisinden bir yaş büyük ablası Sally’yi ikna ederek Eng ile buluşturur. Gizlice buluşmaya devam eden bu dörtlü daha sonra evlenmeye karar verir.

İşte tam da bu noktada iki kardeş ameliyatla birbirlerinden ayrılma fikrini ilk kez düşünürler. Gizlice bir doktora görünürler, geri döndüklerinde ise Addie ve Sally onları gözyaşlarıyla karşılar, riskli olan bu ameliyatı olmamaları için yalvarıp yakarırlar. Sonuç olarak ameliyat gerçekleşmez ve dörtlümüz evlenir.

Yıllarca problemsiz yaşayan dörtlü, sorunlar yaşamaya başlar. İki kız kardeşin arasının bozulması, çok iyi anlaşan ikizlerin de arasını bozar. Çok sevdikleri karılarının arasındaki sorunlar, Eng’in pokere, Chang’in de içkiye olan düşkünlüğünü arttırır. Sonunda evlerini ayırırlar; üç günde bir, bir erkek kardeş diğerinin evinde misafir oluyordur artık.En nihayetinde de mal varlıklarını ayırır ikizler. Chang daha fazla toprak, Eng daha fazla köle alarak aralarında anlaşırlar. Patlak veren Amerikan İç Savaşı, ikizleri büyük zarara sokar.

Siyam İkizleri

Doğdukları Topraklarda Ölürler

1870 yılında, tam 59 yıl sonra ülkeleri Siyam’a dönerler, aileleri ile birlikte elbette. 4 yıl sonra bir sabah Eng uyandığında, kardeşi Chang’in öldüğünü görür. Birkaç saat sonra da Eng hayatını kaybeder. Hemen otopsi yapılır. Chang’in ölüm nedeninin beyin kanaması olduğu ortaya çıkar, ancak Eng neden ölmüştür bulunamaz. Doktorlar rapora “şok sonucu” diye yazarlar. Öldüklerinde toplam 21 çocukları ve çok ciddi bir servetleri vardır.