SSCB’nin ilk güzellik yarışması dünyada o dönem en çok konuşulan olay olmuştu… Güzellik yarışmaları (Batı kültürünün, özellikle Amerika’nın temel dayanak noktası), 1959’dan beri Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde (SSCB) yasaklanmıştı. Ancak 1985 yılında Mikhail Gorbachev’in Komünist Parti’nin en genç genel sekreteri olarak atanmasıyla birlikte manzara değişti. Gorbachev’in atanışı, güzellik yarışması yasağının kaldırılması da dahil olmak üzere, SSCB için yeni bir sosyal özgürlük dönemine işaret ediyordu.

Üç yıl sonra, ilk resmî SSCB güzellik yarışması ‘Moskova Güzeli 1988’, Luzhniki Spor Sarayı’nda yapıldı ve dünya toplumu için gerçek bir sansasyon hâline geldi. Yarışmanın sponsorluğunu, dönemin lider Alman moda dergisi Burda Moden üstlendi. Derginin sahibi ve editörü Aenne Burda, jürinin onurlu üyesi oldu.

Etkinliğin tanıtımcıları bütün kısıtlamaları reddetti ve kızların yarışmaya herhangi bir figürle katılmasına izin verdi. Rus kızları; film yapımcıları, moda fotoğrafçıları, yabancı yatırımcılar ve moda tasarımcıları arasında hemen hayranlarını buldular. Ancak o dönemde, güzellik yarışmasına katılmak kamuoyu arasında farklı bir algı yaratıyordu.

Kızların, mayo ve bikinilerle milyonlarca kişinin izlediği televizyon karşısına çıkması kötüye yorumlanıyordu. Güzellik kraliçeleri, seks işçileri olarak tanımlanıyordu.

Güzellik yarışmasını, öğrenci Masha Kalinina kazandı. Ancak ‘Miss SSCB’ unvanı, 1 sene süren bir unvan değildi. Kalinina bu unvanı 3 yıl boyunca taşıdı, SSCB dağılana kadar.