Susam Sokağı çoğumuzun çocukluğuna, kıyısından köşesinden dâhil olmuş bir çocuk programıydı. Birçok nesli derinden etkilemiş çocuk programı, Susam Sokağı’nda Edi ile Büdü, Minik Kuş, Kermit, Kırpık, Kurabiye Canavarı gibi karakterleriyle aklımıza kazındı.

Susam Sokağı’nın tarihi

Susam Sokağı

Türkiye’de 1980’li yılların sonunda ve 1990’lı yılların başında çocuk olmuş herkesin ekran karşısında heyecanla beklediği efsane Susam Sokağı’nı ve o eğlenceli kuklalarını hatırlamayan herhalde yoktur. İlk olarak 1969 yılında ABD’de yayınlanan Sesame Street’in; Türkiye uyarlaması olan Susam Sokağı, 140’dan fazla ülkede gösterilmiş ve pek çok ödül almış eğitici bir çocuk programıydı. Onu izlerken okumayı, yazmayı ve sayı saymayı öğrenen ya da komşuluğun ve arkadaşlığın içten dünyasına tanık olan milyonlarca çocuk vardı.

Eğitimcilerin ve psikologların; okul öncesi ve erken dönem okul çocukları için son derece yararlı bulduğu program, bir mahalle ortamında geçiyordu ve gerçek insanlarla, Muppet’ın kukla karakterlerinden oluşmaktaydı. Eğitici, öğretici ve eğlendirici ögeleriyle; okul öncesi ve erken dönem okul çocukları için sevilen ve takip edilen bir program olmakla birlikte, o yıllarda bir kültür olmuş, aynı zamanda TRT klasikleri arasına girmiştir.

Susam Sokağı ve çocuk eğitimi

Susam Sokağı

Bu programdan önce televizyon endüstrisi, sosyolog ve psikologların hiç girmediği bir alandı. Susam Sokağı’nın her bölümünde; çocuk eğitimi ve psikoloji konusunda uzman akademisyenlerin emeği vardı. Söz konusu uzmanlar; çocukların maruz kalacağı her türlü etkiyi araştırmışlar, programın her dakikasını da son derece dikkatli hesaplamışlardı. Susam Sokağı’ndaki her şey (farklı karakterler, müzikler) çocukların ilgisini çekmek üzere yaratıldı. Çocukların dikkatini toplarken, bir yandan da onlara içerik anlamında eğitici mesajlar vermek üzerine, yoğun araştırmalar yapıldı. Bu yönüyle de Susam Sokağı, televizyon tarihinde bir ilkti.

Her dakikası özenle hazırlanan program yayınlandıktan hemen sonra, izleyicilerin tepkileri ölçülmeye başlandı. Yapılan anketlerden çıkan sonuçsa; oldukça umut vericiydi: Engelli çocuklar da bu program sayesinde birçok içeriği öğrenmişti. Yapılan başka bir araştırma da Susam Sokağı’nın, çocukların bilgi öğrenimi dışında sosyal yaşamına da katkıda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

CİN ALİ