Takım elbise kuralları her erkeğin bilmesi gereken ve bir gün işine yarayacak bilgiler içerir. Takım elbiselerde önemsiz gibi görünen detaylar bile bütün görünüşünüzü toparlayabilir ya da mahvedebilir.

Bir erkeğin takım elbiselerini seçerken dikkat etmesi gereken kuralları sizler için derledik.

1- Takımınızın size özel dikilmiş gibi görünmesini istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken ilk nokta omuz… Omuzları oturan ceket, istediğiniz jilet görünümü verecektir.

2- Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de ceket ölçüsü… İdeal ceket uzunluğunun, boyunuzdan yere kadar olan mesafenin yarısına karşılık geldiğini unutmayın.

3- Ceketinizin kol boyu ne uzun ne kısa olmalı. Gömlek manşetini 1 cm açıkta bırakan uzunluk, en ideal olanı.

4- Yaka genişliği ne dar ne de bol olmalıdır. Boynunuza göre ideal genişliği bulmak için 2 parmak kalınlığınızı ölçü alabilirsiniz.

5- Takım elbise kurallarında önemli noktalardan biri de slim fit gömleklerin omuzlarınızı sıkıştırması yeterli değil; en iyi şekilde uyum sağlaması gerekiyor.

6- Yeleğin son düğmesini iliklemek, 3’lü takım elbiselerde en sık yapılan hatalardan biri. Bu düğmenin her zaman açık olması gerektiğini unutmayın.

7- En sık yapılan stil hatalarından biri, paçaların ayakkabının üstünde toplanması… Paça uzunluğunuz bileğinizi değil, ayakkabınızı açıkta bırakacak şekilde olmalı.

8- Kravatınız kemer tokasını kapatacak şekilde değil, üst ucuna göre hizalanmış olmalıdır.

Bonus: Smokin Kuralları