Tenis ile ilgili bilmeniz gereken her şey

Tenise merak saldınız ama tenis hakkında her şey bilmek gerektiğinin de farkındasınız! O halde bu içerik tam size göre. İşte tenis ile ilgili bilmeniz gereken her şey...


Tenis sporuna merak saldınız fakat tenis hakkında pek çok şeyi bilmek de çok önemli ve siz de “tenis ile ilgili bilmeniz gereken her şey” veya “tenis hakkında her şey” gibi bir içerik arıyorsunuz! Öyleyse bu yazı tam size göre!

Tenis müthiş bir spordur. Bir topa vurmanın verdiği zevki doruğa çıkaran tenis, kökü yüzyıllara dayanan bir spor olarak bugün hala en popüler spor dallarından biri olarak varlığını sürdürüyor.

İşte tenis ile ilgili bilmeniz gereken her şey…

Tenis hakkında her şey: Tenisin tarihi

Birçok mağara resimleri, hedef oyunları oynayan insanları resmeder. Tarih öncesi yazıtlarda ise insanların birbirlerine top attıkları bazı oyunlardan söz edilir. Zaman geçtikçe insanlar ve oynadıkları oyunlar daha gelişti ve karmaşıklaştı. Kökeni Ortaçağ yıllarına dayanan tenis, ilk ortaya çıktığında el ile oynanıyordu. Tenis oyununda raketlerin kullanılmaya başlanması 1800’lü yılların sonlarına rastlar. 1874’te Binbaşı Walter Clapton Wingfield bu oyunda zengin olabilme fırsatları sezinledi ve “Sphairistike” ismiyle bu oyunun patentini aldı. Daha sonraları bu isim “Çim Tenisi” haline dönüştü. Kadın ve erkeğin aynı anda oynayabildiği nadir oyunlardan biri olduğu için Çim Tenisi, kısa sürede popüler oldu. Sadece çim üzerinde değil her türlü yüzeyde ve kapalı alanlarda da oynandı. Tenis, teke tek oynanabildiği gibi ikişer kişilik takımlar halinde de oynanabiliyor.

Tenis sözcüğünün kökeni

Tenis sözcüğü, Fransızca Tenez (“Töne” diye okunur) kökünden gelir. “Tut bakalım” anlamında bir deyim ya da seslenme… Tenisin ilk versiyonları raketsiz ve çıplak elle veya daha sonra eldivenle topun karşıdaki rakibe atılması şeklinde olduğu için servis atan oyuncu, “Tenez” diye seslenirdi. Tabii tenisin Fransız oyunu olduğunu belirtmekte yarar var, elbette bilinen tarihe göre. Geçmişi 12. ve 13. yüzyıla değin inen tenis sporunun kökeni Fransızların “jeu de paume” (avuç içi oyunu) dedikleri eltopudur.

Tenis hakkında her şey: Tenis topu

Bir topun üzerinde artık yazıları okunamayacak duruma geldiyse normal bir oyun oynamayacak durumdadır. Bu toplara “patates” denir. Ancak bir topu açıp bir kaç kere oynayıp iki üç ay beklerseniz yazıları ve tüyleri durduğu halde havası kaçar ve oynanmayacak hâle gelir.

Tenis topları kauçuktan ve üzeri yün, elyaf kaplı kumaşlardan kaplanır. Topların rengi sarı yeşil karışımı fosforlu bir karışımdır. Bu renk gece ve gündüz ışık altında en iyi algılanabilen renk olması nedeniyle böyledir.

Bir dönem kortlarda iki renkli, kırmızı ve fosforlu renkli toplar vardı. Galiba tenise sempatiyi sağlamak içindi. 30 yıl önce ise toplar beyazdı, hatta toprak kortta biraz oynanınca kiremit rengine dönerlerdi…

Tenis hakkında her şey: Tenisin temel kuralları

 • Her sette 4 sayı alan oyunu alır.
 • 6 oyun alan bir seti kazanmış olur.
 • En az 3, en fazla 5 set olur.
 • Sayılar 15-30-40 olarak ilerler. Eğer 40-40 olursa oyun uzar ve sayı alan avantajı ele geçirir.

…KISA KISA…

 • Tenis oynanan alana “kort” denir. Profesyonel olarak tasarlanmış tenis kortu dikdörtgen biçimindedir.
 • Tenis kortu, 23.77 metre uzunluğa ve 10.97 metre genişliğe sahip olup tam ortasında 1.07 metre yüksekliğine paralel olarak dikilmiş iki direğe gerilmiş file bulunur ve bu file kortu iki eşit parçaya ayırır.
 • Tenis üç ya da beş set olmak üzere oynanan bir spor olup üç setlik maçlarda setlerden ikisini, beş setlik maçlarda ise setlerin üçünü alan taraf maçı kazanır.
 • Servis kullanılırken top fileye takılırsa, top alandan dışarı çıkarsa, ya da servis karesi dışında bir kısma giderse faul olur ve ikinci bir servis hakkı tanınır. Hatalardan birinin tekrarlanması halinde servis şansı karşı tarafa geçer ve oyuncu puan kaybeder.
 • Teniste en uzun süren maç 2010 yılında oynanan John Isner – Nicolas Mahut maçıdır. Söz konusu maç tam 11 saat 5 dakika sürmüştür.
 • En kısa süren maç ise 1922 yılında Wimbledon Tenis Turnuvası finalinde oynandı. Maç 23 dakika sürdü ve Suzanne Lenglen kazandı.
 • Teniste sıfıra (0) “love” denir. Kelime Fransızca “l’oef” kelimesinden gelir ve yumurta demektir. Şekil olarak sıfıra benzediği için kullanılmıştır.

Havva Tokgöz


Like it? Share with your friends!

TEPKİNİZ NEDİR?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
2
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
3
geeky
love love
5
love
lol lol
5
lol
omg omg
0
omg
win win
1
win
Kültür Postası

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format